Volby Home English

LiRA v úterý vydá zásadní prohlášení

29. 5. 2006 - lira

TZ LiRA/LiberálovéČR
Liberální reformní strany
- stažení kandidátky
===================


> k 29.5.
tiskovka liberalu (jedina k volbam!)
cas: v utery 30.5. v 10:15 v Brně (11h SZ, 13:15 CSSD)

program:
a) další postup (pripadne odstoupeni a podpora jine kandidatky)*
b) vyuctovani kampane - vyzva ostatnim stranam k uverejneni SKUTECNYCH nakladu kampani
c) personalni navrh liberalu na sestaveni KOALICNI VLADY - konkretni jmena (bez sibalu)
d) ruzne (sledovani scitani voleb, hodnoceni role medii ve volbach, atd.)
e) NOVA natocila s LiRA medailon - Na vlastni oci 31.5. od 22h

-----------------
* LiRA zaslala predsedum ODS a SZ svoji nabidku (navrh smlouvy) za nich by je podporila pred volbami


> k 26.5. Odstoupení ČP, HOB
LiRA respektuje rozhodnutí kolegů z dvou politických stran odstoupit z voleb a vyzvat k tomu i další.
> Liberální reformní strana vždy usilovala o efektivní politiku, naše kandidatura je vynuceným krokem po tom, co byly odmítnuty naše návrhy na vznik širšího 1) liberálně-zeleného bloku (únor-září 2005, LiRA+SOS+SZ+ED), 2) konzervativně-liberálního bloku (prosinec2005-leden2006, LiRA+ODA+US-DEU+SNKED).
> Ve volbách 2002 jsme usilovali vytvoři 4Koalici (Pól svobody) LiRA+ODA-Cestazměny-Naděje, kolegové se však rozhodli propadnout každý zvlášť: ODA-0,45, CZ-0,27, N-0,69 = 1,3%.

> LiRA je demokratická strana a proto pokud někdo podá návrh, tak se o něm jedná. Návrh na odstoupení LiRA z voleb vznesl včera jeden z členů vedení a ostatní se k němu postupně vyjadřují. Stanovisko sdělíme v úterý 30.5. v Brně na TK v 11h.
> Součástí stanoviska bude:
- vysvětlení našeho postoje
- návod pro voliče

---------------

Helax a ČP odstupily z voleb

(ČTK) Praha 25. května - Zatím žádný z menších politických subjektů nechce následovat příkladu dvou stran Helax - Ostrava se baví a Česká pravice, které se rozhodly odstoupit ze sněmovních voleb. Hlasy, které příští pátek a sobotu dostanou, nejsou vyhozené, tvrdí kandidující strany.

Zřejmě jen Liberální reformní strana (LiRA) si ještě nechává otevřená zadní vrátka. "V současné době kandidaturu nestahujeme. Do voleb ale zbývá ještě pár dní a budeme o tom s kolegy ještě jednat," řekl ČTK předseda strany Milan Hamerský. LiRA se před minulými volbami v roce 2002 rozhodla, že kandidovat nebude, a to z finančních, personálních i organizačních důvodů.

Mnohé strany berou červnové hlasování hlavně jako přípravu pro další volby - dostanou zdarma prostor v celostátních médiích, vejdou v širší povědomost, přitáhnou na sebe pozornost.

"Tuhle šaškárnu děláme hlavně kvůli podzimním komunálním volbám," uvedl předseda Českého hnutí za národní jednotu Pavel Svoboda. Nevidí důvod, proč nyní z klání odstupovat, když už strana utratila peníze na volební spoty a složila 15.000 korun jako příspěvek na tisk volebních lístků v jednom kraji.

Božena Rosenbergová z uskupení Folklor i společnost soudí, že cílem letošní premiérové kandidatury je vysondovat, jakou má jejich program podporu veřejnosti. "Poprvé to zkoušíme a uvidíme, jak na to lidé budou slyšet," poznamenala.

Voleb se hodlá rozhodně zúčastnit i strana Moravané. "Bylo by hloupé to teď vzdávat. Jednání Helaxu a České pravice nerozumím, to nemá logiku," řekl ČTK místopředseda hnutí Jan Smejkal.

Recesistická strana Helax - Ostrava odstoupila z voleb s odůvodněním, že hlas malým stranám je vyhozený. Její zástupci proto voliče vyzvali, aby podpořili strany, které mají reálnou šanci se do sněmovny dostat a mohou "převálcovat" blok KSČM a ČSSD. Záměr - přitáhnout pozornost k volbám a dostat prostor k vyjádření názorů - se prý už Helaxu splnit podařilo.

Předseda České pravice Michal Simkanič zase apeloval na případné voliče jeho strany, aby dali svůj hlas ODS. Voliči tak budou příští pátek a sobotu vybírat z 24 nabídek. Lístky pro Helax i Českou pravici už ale byly také vytištěny. Pokud by je lidé vhodili do volební urny, jejich hlasy propadnou.