Volby Home English

ČTK, iHned, Novinky: LiRA nabízí politický obchod ODS a SZ

30. 5. 2006 - čtk

vyšlo na -iHned-

Novinky -bleskovka: 12:29 - Liberální reformní strana (LiRA) nabízí těsně před volbami politický obchod ODS a Straně zelených. Je ochotna odstoupit z voleb a podpořit tu stranu, která se smluvně zaváže plnit některé programové body liberálů.

Brno 30. května (ČTK) - Liberální reformní strana (LiRA) nabízí těsně před volbami politický obchod ODS a Straně zelených.
Je ochotna odstoupit z voleb a podpořit tu stranu, která se smluvně zaváže plnit některé programové body liberálů. ODS ani zelení možnou spolupráci zatím zcela nevyloučili, nicméně nabídka nechala obě strany chladnými.

"Rozhodli jsme se nabídnout jim stažení kandidátky a vyslovení podpory na základě smluvního ujednání o programové i personální spolupráci," řekl dnes ČTK předseda LiRA Milan Hamerský.

Liberálové požadují například přijetí nového trestního zákoníku, a to včetně paragrafu o tunelování, který navrhl vypustit poslanec ODS Marek Benda. Navrhují také změnu zákona o vysokých školách, aby bylo možné vybírat školné. V návrhu smlouvy pro zelené a ODS je úplné zrušení imunity pro členy parlamentu, nebo alespoň její výrazné omezení. LiRA chce také zastoupení v povolební legislativní radě vlády a v radě vlády pro lidská práva.

Tiskový mluvčí ODS Jiří Sezemský ČTK řekl, že občanští demokraté návrh smlouvy dostali, ale zatím k němu nezaujali oficiální stanovisko. "Nicméně, co se týče stran, které seznají, že ve volbách nemají šanci na úspěch, tak každý hlas je dobrý," uvedl Sezemský.

Podle předsedy SZ Bursíka přišel "překvapivý" návrh liberálů v nevhodnou dobu. "Na takovou nabídku je dva dny před volbami již pozdě," řekl dnes ČTK Bursík. Dodal však, že si návrh smlouvy ještě prostuduje. Zelení prý v žádném případě nemohou slevit nic ze svého volebního programu. "O programu jsme mohli diskutovat před dvěma měsíci," uvedl Bursík.

Liberální reformní strana v letošních sněmovních volbách postavila kandidátku pouze v Jihomoravském kraji. Průzkumy preferencí jí nedávají šanci na překročení pětiprocentní hranice a vstup do sněmovny. Již dříve strana uspěla při senátních volbách s kandidátem Jiřím Zlatuškou. Jednoho zástupce má také v jihomoravském krajském zastupitelstvu, kam pronikla v koalici se zelenými.

Ze sněmovních voleb již odstoupily dvě strany, Česká pravice a Helax-Ostrava se baví.