Volby Home English

Omezte si imunitu!

22. 6. 2006 - lira

TZ LiRA/LiberálovéČR
Liberální reformní strany
- imunita opět nebude omezena, nechce to ODS
================

>> k 22.6. LiRA vyjadřuje zklamání nad chováním senátorů ODS


>LiRA je zklamaná, ale ne překvapená odporem politiků (senátorů) ODS omezit si imunitu. Již před volbami se někteří senátoři ODS neudrželi a glosovali hlasování svých stranických kolegů ve sněmovně pro omezení imunity jako předvolebně účelové.
"Stará známá ODS opět ukazuje svoji arogantní tvář".
LiRA prosazuje ÚPLNÉ zrušení imunity. Jde o přežitek oprávněně popuzující občany, chránící pouze klidný spánek nepoctivých politiků.

----------------

22.6.2006, Právo: Senát po hádce na imunitu nesáhl

PRAHA - Rozsáhlá imunita poslanců a senátorů bude zachována, neboť Senát včera po dlouhé a bouřlivé diskusi k ústavní novele, která počítá s jejím omezením jen na výkon mandátu, své rozhodnutí odložil. Rozpravu přerušil až do 28. října Do té doby si senátoři chtějí vyjasnit, co by stálo, kdyby předlohu vrátili nové Sněmovně s pozměňovacími návrhy. Zatímco někteří tvrdili, že upravená verze znamená zamítnutí, jiní mínili, že poslanci by se jejich verzí mohli zabývat.

Došlo až k slovním napadáním, když ústavně ústavněprávní výbor doporučil, aby se imunita vztahovala jen na projevy a hlasování zákonodárců v parlamentu. Sněmovna přitom schválila verzi, podle níž by už neplatila dosavadní tzv. doživotní imunita. Dosud platí, že pokud parlamentní komora nevydá svého člena policii, nesmí být poslanec či senátor za daný čin už nikdy stíhán. Dolní komora navrhla zkrácení imunity jen po dobu výkonu mandátu.

„Analfabet a debil"
Helena Rógnerová (SNK) prohlásila, že Česko patří mezi státy s nejširší imunitou. Bylo by podle ní „výsměchem a ostudou", kdyby předlohu nyní hodili pod stůl, když Senát dosud opakovaně imunitu omezit. Pozměňovací návrh tudíž vidí jenom jako „zástěrku", jak si tuto výsadu zachovat.
„Faleš světu vládne," prohlásil Milan Stech (ČSSD) s odkazem na předvolební sliby politiků imunitu zkrátit.

Jiří Zlatuška (LiRa) si myslí, že by měla být imunita úplně zrušena. „Nemá opodstatnění," řekl. Nařkl členy ústavněprávního výboru, že se bojí přiznat, že jsou proti omezení imunity, a označil je za politické analfabety. Při jeho vystoupení na něj senátoři ODS nesouhlasně pokřikovali.

Předseda ústavněprávního výboru Jaroslav Kubera (ODS) navrhl, aby se Zlatuškou bylo kvůli označení za analfabety zavedeno disciplinární řízení. „Politický analfabet není nadávka," reagoval Zlatuška. Ani „debil" není nadávka, jde o lékařský termín, a je jen otázka, kdy se použije, kontroval Kubera.

------------------

22.6.2006, HN: Imunita zákonodárců se zatím omezovat nebude

Doživotní imunita poslanců a senátorů zůstane zatím zachována. Senátoři měli včera možnost imunitu omezit jen na dobu výkonu mandátu, ale neudělali to. Rozhodnutí odložili na listopad. Do té doby si chtějí vyjasnit, co by znamenalo, kdyby předlohu vrátili poslancům se svými pozměňovacími návrhy. Někteří senátoři jsou totiž přesvědčeni o tom, že by to bylo totéž jako zamítnutí novely.

»Kdokoli bude hlasovat pro pozměňovací návrhy, měl by mít odvahu vysvětlit veřejnosti, že si přeje zamítnutí návrhu na omezení imunity,« prohlásil senátor Jiří Zlatuška (LiRA). V souvislosti se zastánci tohoto postupu mluvil o zbabělosti a politickém analfabetismu.

Nová sněmovna se totiž podle zavedených legislativních zvyklostí nemůže vracet k předlohám, které projednávala ještě stará dolní komora před volbami. Někteří senátoři s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že sněmovna by se i pak mohla tímto návrhem na omezení imunity dál zabývat.

Dolní komora novelu schválila těsně před volbami drtivou většinou hlasů. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno. Poslanecký návrh by znamenal, že po skončení mandátu by žalobce mohl v takovém případě stíhání zahájit. V posledních letech bylo návrhů na omezení imunity v parlamentu několik, ale nakonec nikdy neuspěly. Většina politiků přitom vždy tvrdila, že proti omezení této výsady nic nemá.

-------------------

21.6.2006, ČTK: Imunita se zatím omezovat nebude, Senát rozhodnutí odložil

Praha 21. června (ČTK) - Imunita poslanců a senátorů zůstane zatím zachována v současném rozsahu. Rozhodnutí o ústavní novele, která počítá s jejím omezením jen na dobu výkonu mandátu, dnes senátoři odložili, a to přinejmenším o několik měsíců.

Po místy bouřlivé výměně názorů přerušili rozpravu do 28. října, ale vlastní schvalování novely si naplánovali až na 2. listopadu. Do té doby si chtějí vyjasnit, co by znamenalo, kdyby předlohu vrátili poslancům se svými pozměňovacími návrhy. Někteří senátoři jsou přesvědčeni o tom, že by to bylo totéž jako zamítnutí novely. Jiní s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že sněmovna by se i pak mohla tímto návrhem na omezení imunity dál zabývat.

Dolní komora novelu schválila těsně před volbami drtivou většinou hlasů. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno. Poslanecký návrh by znamenal, že po skončení mandátu by žalobce mohl v takovém případě stíhání zahájit.

Vrátit předlohu s pozměňovacím návrhy chtěli zejména senátoři ODS. Senátní změny tak, jak je navrhl ústavně-právní výbor horní komory, by omezily imunitu na projevy a hlasování v parlamentu.

V posledních letech bylo návrhů na omezení imunity v parlamentu několik, ale nakonec nikdy neuspěly. Většina politiků přitom vždy tvrdila, že proti omezení této výsady nic nemá. Jedna obdobná iniciativa ztroskotala například v prosinci 2004. Některé strany nyní opět slibovaly omezení imunity ve svých programech.

Kritici snah o vrácení novely poslancům dnes opakovaně upozorňovali na to, že by to v tomto případě bylo totéž jako ji zamítnout. Připomínali, že nová sněmovna se podle zavedených legislativních zvyklostí nemůže vracet k předlohám, které projednávala ještě stará dolní komora před volbami.

"Kdokoli bude hlasovat pro pozměňovací návrhy, měl by mít odvahu vysvětlit veřejnosti, že si přeje zamítnutí (tohoto návrhu na omezení imunity)," prohlásil Jiří Zlatuška (za LiRA). V souvislosti se zastánci tohoto postupu mluvil o zbabělosti a politickém analfabetismu. Také lidovec a předseda senátní ústavní komise Jiří Stodůlka před vrácením novely varoval. "Rovná se to zamítnutí této novely ústavy se vším všudy," řekl. Někteří senátoři pak naznačovali, že občanští demokraté chtějí vrácením novely jen zamaskovat svou nechuť k omezení imunity.

Například Jaroslav Mitlener z ODS ale soudí, že téma imunity a změn ústavy je citlivé a vážné a zaslouží si korektní a seriozní debatu. Předseda senátního klubu ODS Tomáš Julínek všechny kritiky vyzval, aby neinterpretovali úmysly občanských demokratů a přestali hodnotit jejich údajné motivy. "Vůbec nevíte, co nás k tomu vede!" poznamenal. Navíc podle něj není zcela jisté, že nová sněmovna nemůže vrácenou novelu projednávat. Soudí, že poslanci se mohou rozhodnout, že se jí zabývat budou. Bývalá předsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) ale dnes ČTK řekla, že to považuje za nepravděpodobné. Působí to na ni prý dojmem, že případné vrácení novely je způsob, jak tento návrh na omezení imunity "fikaným způsobem zabít".

Rozprava v Senátu dnes místy přecházela téměř ve vzájemnou výměnu urážek. Nejostřejší část debaty tvořil střet senátora Zlatušky s předsedou senátního ústavně-právního výboru Jaroslavem Kuberou. Tento senátor ODS Zlatuškovi za použité výrazy pohrozil disciplinárním řízením. Ohradil se také proti jeho slovům o politické negramotnosti. Považuje to za nadávku. "Ani debil není nadávka, ale také lékařský výraz, ale jde o to, v jaké souvislosti se ty výrazy použijí. Já tady také neříkám, že vzdělání před blbostí nechrání, ač bych mohl," uvedl Kubera na adresu někdejšího rektora Masarykovy univerzity Zlatušky.