Volby Home English

Lidé nepřišli podpořit protiraketovou základnu

26. 7. 2006 - LiRA, ČTK

(Metro) Happening na podporu umístění protiraketové základny USA v ČR uspořádala včera na Střeleckém ostrově v Praze Liberální reformní strana (LiRA).
Akce však nevyvolala u veřejnosti žádnou odezvu, kromě několika členů strany se jí zúčastnili pouze novináři.

Na vysvětlení ani nedošlo
"Čekali jsme, že tu bude lepší atmosféra," vyjádřili se k účasti pořadatelé, kteří přišli oblečeni do žlutých triček s logem LiRA a hráli si s badmintonovými raketami.
Liberálové chtěli vysvětlit lidem, proč umístění raket v Česku schvalují a proč by veřejnost měla tento plán podpořit. "V roce 2003 jsme jako první strana vládě navrhovali přesunout americkou vojenskou základnu z SRN do ČR," prohlásil předseda strany Milan Hamerský.

Budeme profitovat
Podle LiRA protiraketová nebo jiná vojenská základna NATO prospěje Česku bezpečnostně i ekonomicky.
"Dostaneme se na americkou vojenskou mapu a budou nás chránit tajné služby USA," vyjádřil se k prospěšnosti Hamerský. Členům strany se nelíbí vágní postoje české veřejnosti i politiků.
---------------

Lidé nepřišli podpořit protiraketovou základnu
Praha 25. července (ČTK)
- Happening na podporu umístění protiraketové základny USA v České republice uspořádala dnes na Střeleckém ostrově v Praze Liberální reformní strana (LiRA). Akce však nevyvolala u veřejnosti žádnou odezvu, kromě několika členů strany se jí zúčastnili pouze novináři. "Čekali jsme, že tu bude lepší atmosféra," vyjádřili se k účasti pořadatelé, kteří přišli oblečeni do žlutých triček s logem LiRA a hráli si s badmintonovými raketami. Liberálové chtěli vysvětlit lidem, proč umístění raket v Česku schvalují, a proč by veřejnost měla tento plán podpořit. "V roce 2003 jsme jako první strana vládě navrhovali přesunout americkou vojenskou základnu z Německa do České republiky," prohlásil předseda strany Milan Hamerský. Podle LiRA protiraketová nebo jiná vojenská základna NATO Česku prospěje bezpečnostně i ekonomicky. "Dostaneme se na americkou vojenskou mapu a budou nás chránit tajné služby USA," vyjádřil se k prospěšnosti Hamerský. Členům strany se nelíbí vágní postoje české veřejnosti i politiků. Liberální strana chce, aby se Česká republika jednoznačněji zařadila mezi opravdové spojence USA. "Navrhované řešení chce nemalou politickou odvahu a opuštění role chytré horákyně," uvedl Hamerský v prohlášení k americké základně.

Podle průzkumů agentury Median pro MFD podporuje přítomnost amerických raket na českém území 17% z 354 oslovených lidí. "Všude ve světě, snad s výjimkou USA a Velké Británie, je veřejnost pacifistická," řekl ČTK k problému Hamerský.
"Přirozeně nikdo nechce válku, ale základna případné útočníky spíše odradí, protože ukazuje naši ochotu bránit se," dodal. Američtí vojenští experti v minulých dnech hledali v Česku ideální místo pro vybudování protiraketové základny. Postupně navštívili prostory v Libavé na Olomoucku, v jihočeských Boleticích a výcvikový prostor Jince ve vojenském újezdu Brdy. USA kromě Česka oslovily v souvislosti s plánovanými základnami také Polsko a Maďarsko.

Liberální reformní strana vznikla v roce 2002. Její členové považují LiRA za jedinou skutečně liberální stranu na české polistopadové politické scéně.