Volby Home English

Kdo usedne do Senátu?

14. 8. 2006 - mfdPraha

Bývalí ministři, písničkář a herec budou na podzim bojovat o čtyři křesla

Praha - V podzimních volbách se bude v Praze bojovat o čtyři senátní křesla. Rozhodne se o tom, kdo zasedne v Senátu za obyvatele Prahy 2 a 3, Prahy 4, Prahy 8 a Prahy 12.

Největší boj se strhne pravděpodobně o oblast Prahy 4. Místo odcházejícího Františka Příhody z ODS, který přede dvěma lety nahradil europoslance Josefa Zielence, zde kandiduje nejvíce známých tváří. Proti herci a podnikateli Tomáši Töpferovi, který bude kandidovat za ODS, se postaví rektor VŠE Richard Hindls za sociální demokraty, za koalici KDU-ČSL, SNK-ED a US-DEU bývalý poslanec a předseda Národní rady zdravotně postižených ČR Václav Krása.

V Praze 12 je dosud senátorem nezávislý Edvard Outrata, který svůj mandát už obhajovat nebude. „Pan Outrata se po dlouhém zvažování rozhodl znovu nekandidovat,“ řekla jeho asistentka Lenka Dimunová.

Onkolog proti duchovnímu

O uprázdněné křeslo se budou ucházet například koordinátorka portálu veřejné správy Daniela Rázková z KDU-ČSL, známý onkolog Pavel Klener za zelené, evangelický duchovní a exposlanec Svatopluk Karásek za Liberální reformní stranu a US-DEU nebo bývalá ministryně Květoslava Kořínková za ČSSD.

Zajímavé klání bude i v Praze 8. Proti obhajující senátorce z ODS Aleně Palečkové se o místo v Senátu uchází písničkář Jiří Dědeček za zelené, bývalý ředitel léčebny v Bohnicích Zdeněk Bašný za SNK-ED nebo jako nezávislý kandidát zastupitel Michael Hvížďala.

V posledním volebním obvodu, zahrnujícím Prahu 2 a 3, znovu usiluje o zvolení senátorka Daniela Filipiová z ODS. Ta bude soupeřit s bývalým žižkovským starostou Tomášem Mikeskou, kandidujícím za SNK-ED a hned se dvěma „zelenými“ kandidáty. S pedagogem Ivanem Ryndou, ze Strany zelených a herečkou a bývalou poslankyní Táňou Fischerovou kandidující za Hnutí zelených.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha