Volby Home English

BRNO - Bude změna k lepšímu?

10. 11. 2006 - np

Hamerský: Bude změna k lepšímu? (s reakcemi čtenářů -NPes-

Komunální volby přinesly mnohá překvapení. Jedním z nich je ukončení šestnácti let (nad)vlády brněnské ODS nad moravskou metropolí. Celostátní média se zaměřila jen na symboliku souboje ODS a ČSSD či dala odchod ODS do opozice do souvislosti s jejím trváním na sporném přesunu vlakového nádraží z centra Brna. Věc je však složitější, byť se téma polohy budoucího nového vlakového nádraží v kampani objevilo, podobně jako v jiných velkých městech otázky dopravy. Noviny o nich hodně píší pro jejich srozumitelnost a fotogeničnost, ale vliv na volební chování je sporný.

Výsledek politického procesu je podobně jako ve fyzice součtem různých, často protichůdných sil. Již před volbami bylo prakticky jisté, že v Brně dojde k výrazným změnám vstupem ČSSD do vedení města. Otevřené zůstávalo, v jaké koalici a za jakých podmínek. Koalice ODS a KDU měla v letech 2002-2006 většinu jen díky propadu 18% hlasů pro malé strany (např. US-DEU 4,5%) a nezávislá uskupení ve volbách 2002.

ODS byla v Brně průměrně arogantní a spojená s aférami jako jinde, její hlavní slabost byla daná dlouhodobou absenci lídra. Neúspěšný a slabý, ale vcelku přijatelný primátor byl po dvou letech ve funkci vystrnaděn do senátu. Předseda brněnské ODS nebyl dost silný se prosadit do čela, a tak ustoupil tlaku svých oponentů, do čela kandidátky se dostala nikomu nevadící loutka, která zvládla v kampani nevadit a bavit svojí naivitou. Po volbách ODS několikrát překvapivě neuměle nabízela a dementovala nabízení primátora lidovcům a socialistům, až nakonec zůstala v opozici opuštěná lidovci a vysmívána komunisty.

Tři rozhodující podmínky

To, že se ODS v Brně poprvé ocitla v opozici, způsobil souběh tří klíčových podmínek. ČSSD byla předchozí roky v opozici s minimální provázaností na (ekonomické zájmy) ODS, měla v čele ambiciózního a schopného lídra podporovaného Lidovým domem k revanši za neúspěch strany v Praze.

Zelení jsou v Brně díky příznivým podmínkám a dvěma výrazným osobnostem ve svém čele dlouhodobě nadprůměrně silní. Navíc tentokrát měli i velmi profesionální kampaň a výraznou podporu médií.

Především se na scéně objevil nový politický subjekt pro liberální voliče, složený především z akademiků - Brno2006, v čele se senátorem Jiřím Zlatuškou, který oslovil nespokojené pravicové občany s nabídkou očistné změny.

Lidovci překvapili i sebe

Po volbách zelení i zlatuškovci jednoznačně, bez lavírování podpořili ČSSD, a tím jí umožnili neskončit v nejpřirozenější velké koalici s ODS. Koalice socialistů, zelených a liberálů si dovolila luxus neochoty otevřené spolupráce s komunisty, která by jim k většině stačila. Když lidovci zjistili, že jim hrozí role opozice bez vlivu, na poslední chvíli opustili nerozborné partnerství s ODS a přeběhli k vítězům. Ti je nepochopitelně velkoryse odměnili dvěma uvolněnými místy, když zelení a komunisté mají jedno a liberálové žádné!

Ustavením nové koalice politika v Brně neskončila. Nové vedení bude muset prokázat, zda bude schopné řídit Brno lépe než koalice předchozí. Hned v začátku se objevilo množství velmi varovných signálů, že to nebude snadné. Zajímavým testem bude, zda konečně dojde k otevření komisí rady, představenstev a dozorčích rad mimo úzký okruh zastupitelů.

( producent Brno2006 – tým Jiřího Zlatušky)

------------------------

krácená verze vyšla
HN dopisy: V Brně nešlo jen o nádraží
Komunální volby přinesly mnohá překvapení. Jedním z nich je ukončení šestnácti let (nad)vlády brněnské ODS nad moravskou metropolí. Komentář Tomáše Němečka "Proč ODS ztratila Brno" (HN, 8.11.), dává odchod ODS do opozice v souvislost s jejím trváním na sporném přesunu vlakového nádraží z centra Brna. Věc je však složitější.

To, že se ODS ocitla v opozici, způsobil především souběh několika klíčových podmínek: ČSSD byla předchozí roky v opozici s minimální provázaností na (ekonomické zájmy) ODS, postavila do čela ambiciózního a schopného lídra.
Dále jsou v Brně díky příznivým podmínkám a dvěma výrazným osobnostem nadprůměrně silní zelení.
A navíc se objevil na scéně nový politický subjekt pro liberální voliče - Brno 2006 v čele se senátorem Jiřím Zlatuškou, který oslovil nespokojené pravicově orientované občany s nabídkou očistné změny. P

o volbách zelení i zlatuškovci jednoznačně a bez lavírování podpořili ČSSD, a tím jí umožnili neskončit v nejpřirozenější velké koalici s ODS. Koalice socialistů, zelených a liberálů si navíc dovolila luxus neochoty otevřené spolupráce s komunisty, která by jim k většině stačila. Když pak lidovci zjistili, že jim hrozí role slabé opozice, na poslední chvíli opustili ODS.

Milan J. Hamerský, producent sdružení Brno2006