Volby Home English

Senátor Skála se stal členem KOD

14. 11. 2006 - čtk

LiRA vítá vstup senátora Skály do KODu.
Za účelné bychom považovali posílení KODu o část senátorů klubu SNK. Věříme, že probíhající jednání povedou k tomu výsledku. Na rozdíl od senátorů KODu, považujeme zachování názvu -Klub otevřené demokracie - za marginální věc.

*********************
Praha 14. listopadu (ČTK)
- Chomutovský senátor Petr Skála (nezávislý) se stal členem senátorského Klubu otevřené demokracie (KOD). ČTK to dnes řekla předsedkyně této frakce Soňa Paukrtová (za SOS). V horní komoře tak v novém volebním období nebude ani jeden senátor zvolený bez stranické podpory, který by se držel mimo některou z frakcí. Posledním z nich je Jaroslav Kubín, jehož senátorství o víkendu skončí.

"Pan Skála je členem našeho klubu," uvedla Paukrtová s tím, že v této frakci tak bude osm senátorů. Klub otevřené demokracie sdružuje především nestraníky, kteří byli zvoleni za sedm různých převážně menších pravicových seskupení. Patří k nim US-DEU, Cesta změny, Liberální reformní strana nebo SZ díky Jaromíru Štětinovi. Jediným straníkem v této frakci bude Karel Schwarzenberg z ODA.

Skála zvažoval členství také v sedmičlenném klubu SNK, kde budou zástupci čtyř stran a hnutí se slovem "nezávislí" v názvu. Končící senátorku Helenu Rögnerovou v něm vystřídala nová zlínská senátorka Jana Juřenčáková (za hnutí Nezávislí starostové pro kraj). Oba kluby, SNK i KOD, uvažují o svém sloučení, které by z nich učinilo druhou nejsilnější frakci v Senátu.

Rozhodující slovo v horní komoře bude mít ODS, která v říjnových volbách získala nadpoloviční většinu 41 z 81 senátorů. Klub ČSSD bude mít 12 senátorů, dosud druhý nejpočetnější klub KDU-ČSL o jednoho méně. Členem lidovecké frakce je i další nezávislý senátor Karel Barták. Senátory bez klubového zázemí zůstanou pouze oba zástupci KSČM v horní komoře - Jaroslav Balín a Eduard Matykiewicz, neboť senátorský klub musí mít nejméně pět členů. Kromě komunistů bude mít své straníky v Senátu další pět stran a jedno hnutí, nestraníky bude celkem 18 senátorů.