Volby Home English

Nespojení senátních klubů je cenná informace

16. 11. 2006 - lira

TZ LiRA/LiberálovéČR
- LiRA k nespojení senátních klubů KOD a SNK
=======================

>> 16.11. Cenná informace


Senátoři opětovně diskutovali a jednali o možném spojení KOD a SNK v jeden klub. Senátoři SNK hlasovali pro spojení v poměru ANO-2, zdržel-1, NE-4.
>LiRA děkuje všem senátorkám a senátorům, že se věcí vážně zabývali. Především ceňujeme ochotu KOD nabídnout velmi vstřícné podmínky. Z rozhodnutí 5členů klubu SNK jsme zklamani, ale ne překvapeni (viz naše zpráva z 9.11.), jde o pokračování velmi dlouhého příběhu (po volbách 2000 nevznikl klub Čtyřkoalice, 2002 údajně dočasný vznik klubu Nezávislí). Spojení či nespojení klubů je především symbolická věc - hrajeme na sebe. Uváděné důvody nestojí za řeč: "Kdo se chce dohodnout hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody!"
> Vstup do klubu není doživotním závazkem, LiRA by ocenila, kdyby jednotliví členové klubu SNK přiznali svoji afinitu směrem k ODS či KOD. Na rozdíl od ODS, by se senátoři KOD jistě nebránili vstupu některých nezávislých senátorů.
>Hlavní, zatím neřešenou otázkou je, další smysluplná činnost senátorů KOD při dominaci ODS v senátu. Senátoři KOD, by dle našeho názoru měli seriózně hledat cesty, jak v současné situaci být svým voličům užiteční. Zda je to role čistě opoziční či jiná, je otevřené. Nepřípadné by bylo si fakt zásadní změny nepřiznat a pokračovat jako by se nic nestalo. Za dva roky končí 4senátoři SNK a 3KOD.

*************
ČTK: Frakce SNK a KOD se nesloučí
Praha 14. listopadu (ČTK) - Senátorské frakce SNK a Klub otevřené demokracie (KOD) se pro nadcházející volební období podle všeho nesloučí.
Členové SNK se dnes v hlasování postavili proti, řekl ČTK jeden z vyjednavačů tohoto klubu Josef Novotný (za SNK ED). V horní komoře tak bude dál působit pět klubů. Ostatní tři tvoří ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Možnost sloučení obou frakcí, které sdružují především nestraníky, navrhla po říjnové obměně třetiny Senátu šéfka KOD Soňa Paukrtová (za SOS). V klubech jsou zástupci desítky menších politických uskupení, sloučením by vytvořili druhou nejpočetnější frakci v Senátu s nárokem na obsazení funkce místopředsedy horní komory. KOD má osm a SNK sedm členů, dohromady tedy 15. Sloučení podle dostupných informací ztroskotalo mimo jiné na názvu spojeného klubu. Podle jedné z podmínek se v něm měl objevit název dosavadní frakce SNK, název Nezávislý klub otevřené demokracie přijatelný nebyl.
KOD a SNK tak pravděpodobně nebudou mít zastoupení v nejužším pětičlenném vedení horní komory; křeslo místopředsedy Senátu po Edvardu Outratovi z KOD asi připadne ODS, která říjnovými volbami získala v horní komoře nadpoloviční většinu 41 senátorů. Obsadila by tak funkce předsedy a dvou místopředsedů Senátu, zbývající dvě křesla místopředsedů by zůstala dvanáctičlennému klubu ČSSD a jedenáctičlenné frakci KDU-ČSL. KSČM má pouze dva senátory.


TZ LiRA/LiberálovéČR
- LiRA podporuje spojení senátních klubů KOD a SNK
=======================

>> 9.11. Účelnost spojení klubů


LiRA podporuje jednání zástupců KOD a SNK o spojení klubů v jeden, který by se stal druhým největším v senátu s přiměřeným vlivem na práci v jeho orgánech.
Podzimní volby do třetiny senátu vytvořily novou situaci, kdy klub ODS disponuje většinou mandátů. Na to by měli senátoři adekvátně reagovat.
Je na zodpovědnosti členů klubů KOD a SNK pokračovat efektivně v činnosti pro kterou je voliči zvolili - jako alternativu k velkým stranám. To půjde efektivněji v jednom klubu. Ambice jednotlivců, ne programové body, vedly v roce 2002 ke vzniku klubu Nezávislí vedle Klubu otevřené demokracie. Sněmovní i senátní volby v roce 2006 poslaly fenomém "nezávislých" stran definitivně do minulosti. KOD (i při úpravě jména) je dle nás vhodnou platformou pro sdružení senátorek a senátorů mimo velké strany.
Sloučení není samoúčel, když k němu nedojde, bude to pro voliče cená informace o smyslu pro (politickou) realitu některých senátorů.

****** **** **** ****
Povolební obsazení funkcí v Senátu ovlivní frakce KOD a SNK
ČTK | 8.11.2006 | 16:57

Praha 8. listopadu (ČTK) - Povolební rozdělení funkcí v Senátu bude pravděpodobně záležet na tom, zda se sloučí Klub otevřené demokracie (KOD) a klub SNK. Spojení těchto frakcí menších stran ovlivní obsazení funkcí místopředsedů Senátu, a tím i předsedů výborů a komisí. Rozhodnutí o případném sloučení však ještě nepadlo, obě frakce vyjednávají o podmínkách, řekli dnes ČTK předsedkyně KOD Soňa Paukrtová (za SOS) a jeden z vyjednávačů SNK Josef Novotný (SNK ED).

Obě frakce menších parlamentních stran by se s 15 členy staly druhým nejsilnějším klubem v horní komoře. Předčily by jak ČSSD s 12 senátory, tak jedenáctičlenný klub KDU-ČSL. Dominantní zůstane klub ODS, který bude mít v Senátu poprvé nadpoloviční většinu 41 hlasů. Občanští demokraté přesto hodlají při obsazování senátních funkcí dodržet princip poměrného zastoupení podle počtu členů jednotlivých frakcí. ODS obsadí funkci předsedy Senátu, o kterou se znovu uchází Přemysl Sobotka.

Obsazení funkcí místopředsedů zůstává otevřené. Pokud by se KOD a SNK nespojily, ODS by patrně připadla dvě ze čtyř křesel místopředsedů. Jedno by získala po KOD, který po říjnové obměně třetiny Senátu početně oslabil. Zbývající dvě místopředsednická křesla by znovu obsadily ČSSD a KDU-ČSL. Klubu SNK by zůstalo vedení jednoho z osmi výborů a jedné z osmi komisí.

V případě sloučení s KOD by si spojený klub také činil nárok na obsazení funkce místopředsedy Senátu, uvedl Novotný. "Za nás (SNK) by byla navrhována Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí)," řekl senátor. V názvu spojeného klubu by se pak měl objevit název dosavadní frakce, tedy SNK, dodal k podmínkám sloučení.

Paukrtová k budoucímu obsazení funkcí v Senátu uvedla, že prioritou pro KOD je obsazení předsedy zahraničního výboru Karlem Schwarzenbergem (US-DEU/ODA). Schwarzenberg by v čele výboru nahradil Josefa Jařaba (za ODA), který v letošních senátních volbách znovu nekandidoval.

Frakce SNK i KOD jsou nyní sedmičlenné; jednu z nich ale asi početně posílí ještě nový chomutovský senátor Petr Skála (nezávislý), který by podle dřívějšího vyjádření rád vstoupil do sloučeného klubu.