Volby Home English

Malý zázrak maďarské ekonomiky

7. 2. 2007 - hn


Handelsblatt: JÁNOS KÓKA, NEJMLADŠÍ MAĎARSKÝ MINISTR
Malý zázrak maďarské ekonomiky
Vídeň, 7. 2. 2007

Na cestě vlakem z Mnichova do Vídně a dále Budapešti nemá János Kóka na koukání z okna čas. Stopy, které po sobě v zimní krajině zanechali Habsburkové, jsou maďarskému ministrovi hospodářství a dopravy jedno. Pro nostalgii smysl nemá, důležitá je budoucnost, jeho vize Evropy a kontinentu neomezených možností, jehož srdcem je střední Evropa.

"To, čemu dnes říkáme střední a východní Evropa, má nový význam. Socialismus totiž vedl k tomu, že všechny tyto země mají podobné potíže," říká Kóka. "Zároveň ale máme 80 milionů lidí, kteří zde žijí," dodává.

Kóka, kterému je dnes 34 let a se svýma hbitýma modrýma očima vypadá tak trochu jako zvídavý žák, je ve skutečnosti jakýmsi malým zázrakem maďarského hospodářství. V mládí zbohatl jako podnikatel v oblasti IT a nyní pracuje jako ministr. Dokázat chce ale ještě mnohem více - dnes by proto chtěl oznámit svou kandidaturu na šéfa liberální strany Svaz svobodných demokratů.

Jeho příběh se trochu podobá legendě o americkém umývači nádobí, jen ve středoevropské variantě. Kóka měl ale v životě také hodně štěstí - učil se u františkánů, mohl již jako mladík cestovat na západ. Když v roce 1989 přišla revoluce, právě se v katolickém internátu připravoval na svou maturitu. Posléze sice vystudoval medicínu a pracoval jistou dobu jako lékař, za čas ale pocítil, že se vydal špatnou cestou. "Struktury ve zdravotnictví byly feudální, bylo to intelektuální a duševní vykořisťování," říká dnes.

V polovině 90. let se proto rozhodl investovat veškeré své úspory do internetové firmy. Za 600 000 eur společně se dvěma partnery koupil dva servery, jeden router a satelitní spojení do Ameriky. Tím začal vzestup firmy Elender a Jánose Kóky, který je dnes považován za jednoho ze 100 nejbohatších mužů v zemi. "Mé jmění bývá přeceňováno, stačí ale na to, abych byl zcela nezávislý," říká Kóka, který ministerský post zastává od léta 2004.

Na otázku, jaké má idoly, politik váhá. "Margaret Thatcherová," říká nakonec. I ona podle něj dokázala rozpustit struktury, jejichž základy se dlouho zdály být neotřesitelné.

Měnit se podle jeho slov musí nyní i Maďarsko, v jehož obyvatelích starý systém dodnes zanechal jistý pocit bezmocnosti. "Maďarsko musí pochopit, že se mnoho reforem dotklo pouze povrchu a velké státní systémy zůstaly nedotčeny," tvrdí. Příkladem mohou být dodávky plynu, kde je země stále závislá na Rusku. Závislost navíc umocňuje dezolátní infrastruktura. "Právě proto musela socialisticko-liberální koalice premiéra Ference Gyurcsányho jednat. To byl historický krok," míní Kóka.

Jeho země má ještě mnoho před sebou. Do roku 2012 chce sice přijmout euro, její nové zadlužení ale přesahuje deset procent, což je na euro příliš mnoho. Není pochyb o tom, že pro ministra hospodářství Kóku by přijetí eura bylo triumfem a zároveň happy endem jeho osobního příběhu.