Volby Home English

Hybášková končí, trpaslíci živoří

14. 5. 2007 - týden

Hybášková končí, trpaslíci živoří (Týden)

Byla velkou politickou nadějí a jedinou předsedkyní významnější domácí strany. Před třemi lety vyměnila Jana Hybášková diplomacii za poslanecké křeslo v Evropském parlamentu a loni stanula v čele spojené partaje SNK ED. Po necelém roce však končí. Na sobotním sjezdu strany, který proběhl až po uzávěrce TÝDNE, byla rozhodnuta funkci neobhajovat.
„Jsou za tím osobní důvody,“ vysvětlila. Podle informací ze SNK ED ale bylo téměř jisté, že by se Hybáškové obhájit křeslo ani nepodařilo. SNK ED je vedle US-DEU jedním z mála politických trpaslíků v pravé části spektra, kteří mají alespoň nějaké členstvo a ne úplně prázdnou pokladnu. Členů strana registruje něco málo pod tisíc a na účtě by měla mít letos 28 milionů korun, z čehož velkou část tvoří dlouho zadržované peníze za pražské volby v roce 2002 a státní platba za čtyři senátory a patnáct krajských zastupitelů.

Na dně je naopak kdysi významná ODA, která se dělí s US-DEU o posledního senátora Karla Schwarzenberga a připravuje svou úplnou likvidaci. Pouze virtuálně dnes existuje někdejší „nová strana“ Cesta změny, která žije jen z příspěvků za jediného senátora Martina Mejstříka.

A jen díky platbám za senátora Jiřího Zlatušku a jednoho zastupitele v Jihomoravském kraji přežívá Liberální reformní strana (LiRA). Žádnou činnost nevyvíjejí Pravý blok či Česká pravice a vnitřními spory jsou paralyzováni Nezávislí demokraté Vladimíra Železného.
„Celý prostor pravého středu dnes záhadně zabírají zelení. Vedle nich už na celostátní úrovni místo není, maximálně v komunále. Jinak nejsou lidi, není energie, není zájem,“ hodnotí situaci malých stran předseda LiRA Milan Hamerský.