Volby Home English

LN: Koalice neví co se sebou

30. 5. 2007 - LN Brno

LN Brno
Lidové noviny 11. května odkryly širší veřejnosti jedno z veřejných tajemství. Brněnská koalice má značné problémy s fungováním a zastupitelé ODS hledají cesty z opozičních lavic zpět k veslu.
Proto Brnem i Prahou kolují zaručené zprávy o intenzivních jednáních o nahrazení současné koalice socialistů, lidovců, zelených a liberálů, velkou koalicí ČSSD a ODS.

Hlavní příčinou nestability v koalici jsou velmi odlišné motivace jednotlivých aktérů. Lidovci i významná část ČSSD se chtěli domluvit s ODS. Zelení chtějí změny u strategických staveb jako je umístění náraží a R43 přes Bystrc. Brno2006 prosazuje udělat pořádek v zadávání zakázek, hospodaření města a podpoře vzdělání a vědy.

Nakonec ČSSD a lidovci dostali za svoji účast dobře placené posty a zelení s liberály příslib, že to nebude horší než před tím. Iluze o novém, profesionálním řízení Brna vzaly brzy za své. Koalice vydává smutné svědectví o svém „novém stylu“ neplněním koaliční smlouvy, absencí programového prohlášení, nevpuštěním odborníků do poradních orgánů a správních rad, populismem při hospodaření, absencí auditů, atd. Velká rozhodnutí koalici teprve čekají, pokud v nich selže, pak její rozpad je lepším řešením pro občany, než špatně zakrývané lpění na funkcích.

Milan Hamerský, právník, producent Brno2006