Volby Home English

Nezávislí senátoři mluví o Dienstbierovi

16. 6. 2007 - pr

Právo | 16.6.2007

Do konce června chce mít sedmičlenný senátní Klub otevřené demokracie (KOD) jasno, koho podpoří v prezidentských volbách proti Václavu Klausovi. A tak padají zatím jména osobností, jako jsou Jan Švejnar či Jiří Dienstbier. "Vedu řadu jednání a chceme se rozhodnout do konce června. Pokud by se Jan Švejnar rozhodl, myslím, že bychom ho rádi podpořili," řekla včera na dotaz Práva předsedkyně klubu Soňa Paukrtová (Strana pro otevřenou společnost). Podpora Klause, kterého opětovně navrhuje ODS, podle oslovených senátorů nenachází v KOD odezvu. Zatímco Paukrtová nechtěla sdělit, jaké nominace z klubu vycházejí, ostatní byli sdílnější.
Švejnar, o němž se nedávno zmínil šéf ČSSD Jiří Paroubek, nedávno nápad s nominací na Hrad odmítal.

"Pan prezident Václav Klaus není můj šálek kávy a dovedu si představit jiného státníka - Tomáše Halíka, pana Švejnara a paní Albrightovou," přiznal Právu Jan Horník (za Evropské demokraty).
Horník potvrdil, že se v klubu hodně mluví o Dienstbierovi, o němž uvažuje ČSSD. "Tomu ale já nejsem příliš nakloněn, protože ti, které jsem jmenoval, by z mého pohledu byli lepší," uvedl Horník.
Soudí totiž, že by pomalu mělo docházet k výměně polistopadové garnitury politiků - včetně Klause i Dienstbiera - kteří splnili svou roli po pádu komunismu.
Jasno už má Jiří Zlatuška (za Liberální reformní stranu) "Nemyslím si, že je dobré rozhlížet se po spoustě jmen a hledat nějaké větší přednosti jednoho nebo druhého. Dienstbier je rozhodně nejpravděpodobnější kandidát, který by měl šanci uspět. Nemám pochyby, že by byl lepším prezidentem než Václav Klaus," prohlásil.