Volby Home English

ČTK, deník: Liberálové připraví zákon o eutanázii

11. 7. 2007 - čtk

Šťastný: Návrhu zákona o eutanazii má předcházet aspoň rok debat

zkráceno vyšlo i v -Deníku-

Praha 10. července (ČTK) - Případnému navržení zákona o eutanazii musí předcházet alespoň roční veřejná debata na toto téma, která ukáže, zda má vůbec cenu normu předkládat. ČTK to dnes řekl poslanec ODS Boris Šťastný, který diskusi o eutanazii ohlásil již v květnu.

Svým dnešním vyjádřením Šťastný reagoval na informace serveru Aktuálně.cz, který uvedl, že politici sdružení ve straně LiRA chtějí paragrafované znění zákona předat Senátu již do konce letošních prázdnin. Je ale otázka, kdy parlament, ať už sněmovna či Senát, začne nějaký návrh skutečně projednávat. LiRa má totiž v parlamentu jediného zástupce - senátora Jiřího Zlatušku, který je nestraníkem, ale zvoleným právě za tuto stranu. Zlatuška však dnes ČTK řekl, že zákon o eutanazii nepředloží. "Rozhodně ho nemám v úmyslu podávat a rozhodně ne v dohledné době," uvedl. Míní, že právní řád má naléhavější témata než je eutanazie.

Šťastný se domnívá, že je třeba nechat nejméně rok na diskusi. Pak je podle něj možné předložit návrh, který by měl většinovou podporu veřejnosti. Předkládat ale normu dřív je populismus, prohlásil poslanec ODS.

Předseda strany LiRA Milan Hamerský Aktuálně.cz řekl, že liberály přiměl k rychlému předložení návrhu zákona právě Šťastný. "My o eutanazii mluvíme už dva roky," uvedl. "Bavili jsme se s mnoha senátory, všichni víceméně přikyvovali, ale nenašel se mezi nimi nikdo, kdo by do toho opravdu šel. Až nyní pan poslanec," dodal Hamerský. Šťastný byl ale touto aktivitou překvapen, a to nikoli příjemně. "Debata teprve začíná. Všichni musí mít šanci vyjádřit se," řekl poslanec ČTK

O eutanazii v pondělí v Praze diskutovali odborníci z oboru medicíny. Většina z nich mimo jiné zdůrazňovala, že pacient, jehož bolest je dostatečně tlumena, a necítí se být na obtíž a sám, o eutanazii nepožádá. Šťastný se přimlouvá za takovou formu eutanazie, kdy zdravotníci umožní, aby si pacient stiskem tlačítka vpustil do žil smrtící látku nebo polkl smrtící tabletku. "Vždy to (eutanazie) musí být rozhodnutí pacienta," prohlásil již dříve Šťastný.

Podle průzkumu agentury SC&C, který dnes zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), jsou pro legalizaci eutanazie necelé dvě třetiny lidí. Největší podporu legalizaci projevují stoupenci ODS (70 procent), naopak nejméně se návrh zamlouvá příznivcům KDU-ČSL (47 procent). Uzákonění eutanazie si nejvíce přejí lidé mladí a lidé s vyššími příjmy, napsala MfD.

Vyhlídky případného návrhu zákona o eutanazii v parlamentu jsou ale značně nejisté. Proti se dnes postavila i Strana zelených. "Místo zavádějící debaty o snadno zneužitelné eutanazii budou zelení usilovat o zvýšení dostupnosti efektivní paliativní a hospicové péče o umírající," uvádí se ve stanovisku, které má ČTK k dispozici.