Volby Home English

HN: Jak na korupci v Brně? Příkladem je Soul

16. 7. 2007 - hn

HN -Píše se říjen loňského roku, je těsně před volbami, a politici v Brně na sebe útočí a podávají trestní oznámení. Vše kvůli korupci, která podle opozice údajně prolezla celé město.

Přitom v té době už čtyři roky visel na nenápadných internetových stránkách návod, jak by se druhé největší české město mohlo s uplácením snadno a rychle vypořádat. A nejen ono.

Analýzu sepsal tehdy třiadvacetiletý student Václav Linkov, který zřejmě jako první v Evropě popsal úspěšnou protikorupční strategii vzdálené jihokorejské metropole. Číst si o tom, jak radnice v Soulu během krátké doby zavedla kontrolu nad úředníky, přestala před lidmi cokoli skrývat a provětrala veřejné zakázky, zní v českých podmínkách trochu jako sci-fi.

Václav Linkov (člen LiRA), dnes diplomovaný matematik, psycholog a politolog, sice studii zveřejnil jako inspiraci pro politiky už před volbami v roce 2002, ale nic z toho prý nevyčpělo. "V Brně se od té doby nic nezměnilo. Vlastně ani nikdo z politiků neměl o moji práci zájem," říká Linkov, který se svými příspěvky o korupci už před šesti lety vystupoval v Praze na evropském protikorupčním fóru organizace Transparency International.

Než koncem 90. let přišel do vedení jihokorejského hlavního města nový primátor, byl Soul zamořený korupcí. Živilo ji hlavně obrovské množství vyhlášek, předpisů a žádostí, které ale šlo celkem snadno obejít - za úplatek, pochopitelně.

Vezmeš úplatek, a jdeš

A noví radní v čele magistrátu se rozhodli tenhle obchod zastavit právě tím, že přiškrtili byrokracii: zrušili nesmyslná omezení, otravné papírování, dlouhé lhůty pro úřední rozhodnutí a hlavně nejrůznější výjimky, kvůli nimž chodili Soulané za úředníky s obálkami.

Souběžně s tím došlo i na samotné zaměstnance magistrátu.

Autoři reformy si uvědomili, že čím déle sedí úředník na svém místě, tím je k úplatkům náchylnější. Takže od té doby musí zvládat víc agend a každý den "rotuje" po různých postech. Ti úředníci, kteří se zabývají obzvláště citlivými oblastmi, třeba tehdy často uplácenými stavebními povoleními, jsou po čase přeloženi na úřad do té či oné městské části.

Zároveň začalo platit: Jednou, a dost. Kdo vzal úplatek, okamžitě dostal výpověď. Navíc aby byla nad úředníky kontrola, sestavila radnice zvláštní tým složený ze zástupců občanů. A pokud i tak má někdo podezření, může se obrátit na městského ombudsmana, který vše prošetří.

Další opatření vyplývá z průzkumů mezi obyvateli. Soul si pomocí výzkumů veřejného mínění zjišťuje míru zkorumpovanosti jednotlivých úřadů a podle nich s úplatky bojuje. Například veřejné zakázky: město jejich vyhlášením podepisuje i pakt o tom, že z jeho strany bude vše čisté.

Veřejný závazek pro firmy

A totéž chce od firem. Ty se musejí zavázat, že nejen nebudou uplácet a dohadovat se na cenách s konkurenty, ale souhlasí, že když se jim prokáže něco nekalého, dostanou až na dva roky zákaz se městských tendrů účastnit.

Důležitá je i otevřenost úřadu podle filozofie, že téměř žádný dokument nemá být tajný. Občané se tak zjednodušeně mohou přes internet připojit přímo do počítačové sítě úřadu a sledovat, jak úředníci rozhodují o žádostech nebo o pokutách.

Brno: Polepšíme se

Stačí se podívat pár let zpět a je jasné, že rozhodnutí brněnských úřadů, která vzbudila vášně a pochybnosti, bylo několik. A nejen to: některé kauzy skončily i u soudu. Mezi magistrátními politiky to nejvíc vřelo loni kvůli směně domu Jalta za jiné městské budovy, kdy podle opozice Brno přišlo o 50 až 100 milionů korun.

Ale i městské části mají svá podezření. Například bývalý zastupitel Brna-střed Jaroslav Jemenka je od loňska obžalovaný, že si vzal 200 tisíc za přidělení bytu. Soud dodnes o vině nerozhodl. Nová koalice na magistrátu složená z ČSSD, zelených, lidovců a sdružení Brno 2006 slibuje, že teprve nyní se protikorupční opatření rozjedou. "Například otevíráme veřejné soutěže pro všechny firmy, i když u některých zakázek bychom jich podle zákona mohli oslovit jen několik," říká zastupitelka Jana Flaminková ze Strany zelených. Brzy prý má přibýt i další novinka: všechny podklady pro rozhodování zastupitelů, dnes téměř ve všech městech neveřejné, mají být na internetu.