Volby Home English

Referendum může být i poradní

8. 8. 2007 - pr

Petice známých osobností za konání referenda o radarové základně znovuotevřela diskusi o vhodnosti užívání referend.
Pravicoví politici a komentátoři věc jednoznačně smetli úsměšky na adresu petentů.
Jde však nejen o projev arogance, špatně skrývaného pohrdání veřejností a pochopitelných obav z populismu. Z velké části se jedná o neznalost dvou základních variant referend a jejich výrazných přínosů pro kultivaci politické scény.

Prakticky všechny výhrady proti referendu lze odstranit jedním krokem. Referendum může mít místo závazného poradní charakter. Takové referendum fakticky zavedené již máme. Když v místním (obecním) referendu přijde pod padesát procent oprávněných voličů, tak výsledek je platný, ale není závazný.

Např. v roce 2002 proběhlo zatím největší místní referendum v Brně, tématem bylo, zda má vlakového nádraží zůstat v centru. Účast byla dvacet pět procent, z nich osmdesát pět procent řeklo ano.
Radniční koalice občanských demokratů a KDU-ČSL i opoziční KSČM měly před referendem opačný názor, i po něm pokračovaly v prosazovaní opačné varianty. Ve výsledcích dalších voleb se tento velký rozpor mezi názory k volbám/referendu chodícím občanům na konkrétní věc a tím koho volí prakticky neprojevil. Odpůrci referend jim neupřou známé klady. Přitáhnou zájem veřejnosti k danému tématu. Zvýší se celková informovanost nejen o tématu, v daném případě o radarové základně, ale i o dalších souvisejících oblastech, např. o celkové bezpečnosti, stavu naší armády, zahraniční politice, atd.

Referenda provokují k aktivitě veřejnost jinak alergickou na stranickou politiku. Občané pocítí, že jejich vlastní názor má váhu a někdo se o něj zajímá. Na rozdíl od zastupitelů jsou neuplatitelní a nepodléhají přímým nátlakům lobbistických skupin. Do kampaní vstupuje množství aktivních jednotlivců i ad hoc vzniklých různorodých spolků a tak jde spíše o široké názorové koalice.

Referendum je na rozdíl od průzkumů obrazem veřejného mínění, a to jak ve vyjádřených postojích, tak i v účasti, která odráží zájem o dané téma. Referend se tedy nemusíme bát. Dvě vládní strany o sobě občas říkají, že jsou mimo jiné i liberální, co je více liberálního než dát veřejnosti prostor k vyjádření.