Volby Home English

Utajené sliby politiky nebolí

24. 8. 2007 - bd

Primátor města Brna Roman Onderka si našel čas a zareagoval na můj text v Brněnském Deníku Rovnost k utajování informací magistrátem města Brna. Potěšení z toho, že mu funkce nestoupla ještě do hlavy a kritické názory neignoruje bez odpovědi, by bylo větší, kdyby v textu místo dojmů a přání byly fakta. Pan primátor prokázal, že dvaadvacet paragrafů zákona o svobodném přístupu k informacím není jeho doménou. To není ostuda, i mnozí soudci mají potíže s pochopením práva veřejnosti na kontrolu státní moci prostřednictvím přístupu k informacím.

I tomu, kdo se příliš nevyzná v zákonech, jsou známy základní právní principy, například že smlouvy se mají plnit. Smlouvou s občany je politický program, kterým jsou zástupci zvolení do zastupitelstva za konkrétní stranu čtyři roky vázáni. Pokud strana skončí v opozici, pak se drží plně svého programu. Pokud se straně podaří dostat do koalice, musí nahradit svůj program programem širším, který vyjadřuje průnik programů všech koaličních stran. Tolik aspoň předpokládá teorie. Samozřejmě v politice jde i o věci přízemnější než program a jeho realizace, také jde často o lukrativní posty, osobní ambice a výhody.

Koalice, v jejímž čele stojí devět měsíců pan Onderka, nemá stále programové prohlášení. Přestože i on podepsal smlouvu, kde je závazný termín pro předložení programu správy města Brna v následujících letech 2006-2010 stanoven na konec ledna 2007. Ani čtyřikrát delší doba nestačila radniční koalici, aby přetavila svoje programové priority v koaliční smlouvě v programové prohlášení. Lze namítnout, že k vytvoření programu je třeba dohody čtyř subjektů, či že základních deset oblastí programových priorit není stanoveno úplně špatně.

Špatně je to, že ani to málo, na čem se koalice ČSSD, SZ, KDU-ČSL a Brno 2006 na začátku shodla a co podepsala, není veřejnosti dostupné na webu města, ale pouze na stránkách Brno 2006 (zde).
V podepsané smlouvě najdeme hezké formulace, například: "Budeme prosazovat maximální otevřenost v oblasti poskytování informací občanům. Veřejně přístupně bude vše co není ze zákona chráněno".
Co už je zásadnější než koaliční smlouva obsahující jak personální rozdělení odpovědnosti a postů, tak její programovou část? Důvod dosavadního tajení nemusí být jen tradiční český (moravský, slezský) šlendrián či opomenutí. V koaliční smlouvě jsou kromě nedodrženého termínu předložení programového prohlášení další nenaplněná ustanovení. Kdo by chtěl, aby veřejnost viděla, že neplní ani své vlastní přísliby? Třeba by pak začala klást další otázky na integritu politiků a stran, které reprezentují.
Pane primátore, napravíte to?