Volby Home English

metro: První návrh zákona o eutanazii je připraven

27. 8. 2007 - metro

Česká republika a eutanazie? Doposud nepříliš probírané téma. Zdá se, že se časy mění. Právníci Liberální reformní strany (LiRA) připravili první návrh zákona, který eutanazii v ČR legalizuje.

SPOLEČNOST. Autoři zákona se inspirovali v Belgii a americkém Oregonu. "Nechceme, aby byla norma tak přísná jako v Belgii. Kvůli komplikovanosti zákona tam dochází k jeho obcházení," řekl Aktuálně.cz předseda strany LiRA Milan Hamerský. "Jinak jsme ale vycházeli nejvíc právě z belgického zákona, který je platný už pět let," dodává. Na návrhu spolupracoval i známý zastánce eutanazie doktor Pavel Pafko. V současnosti návrh zákona připomínkují lékaři.

Zákon pamatuje jak na asistovanou sebevraždu, tak i na eutanazii. Pro případ, kdy má lékař usmrtit těžce nemocného pacienta, který je například v kómatu, stanoví velmi přísná pravidla. Jedná se například o to, že pacient musí dát výslovný souhlas s eutanazií dříve, než se do toho stavu dostane. Zákonnou normu o eutanazii připravuje také poslanec ODS Boris Šťastný. Jak sám říká, jeho cílem není ani tak uvést eutanazii do praxe, ale spíše nastartovat o tomto tématu celospolečenskou diskusi. "Návrh Liberální reformní strany jsem obdržel. Rozhodně to nebudu já, kdo by jej předložil ve sněmovně. Na předkládání je brzo," řekl Boris Šťastný pro Aktuálně.cz.

Liberální reformní strana je v Senátu "spřízněna" s Jiřím Zlatuškou. Ten však zatím odmítá, že by tuto normu na půdě parlamentu mínil prosazovat. Zákon by mohl předložit některý ze senátorů z menších senátních klubů.

***

Co si myslí Češi...
Zhruba dvě třetiny Čechů by byly pro legalizaci smrti z rukou lékaře. Dvacet osm procent občanů je proti eutanazii, zbylých osm procent neví. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C, který si nechala vypracovat před měsícem Mladá fronta.

_________________________

27.7.07 aktuálně.cz, deník: První paragrafy o eutanazii hotovy
Praha - V Česku vznikl první návrh zákona, který by v případě schválení legalizoval eutanazii.

Vypracovali jej právníci sdružení kolem Liberální reformní strany, která má v Senátu svého zákonodárce Jiřího Zlatušku. Ten však už zhruba před měsícem odmítl, že by s nimi hodlal před senát předstoupit.

Podobně o návrhu hovoří poslanec ODS Boris Šťastný, který se zákonu také věnuje, ale říká, že nyní jde spíše o diskusi k tomuto zákonu, než o předkládání zákona.

Liberální reformní strana má zatím hotovu první verzi své normy. Autoři čekají na poslední připomínky odborníků a lékařů. Kompletní verzi zákona představí autoři nejspíš příští týden.

Asistovaná sebevražda i eutanazie

Norma vychází ze zákona, který legalizuje eutanazii v Belgii a americkém Oregonu.
"Nechceme, aby byla norma tak přísná jako v Belgii. Kvůli komplikovanosti zákona tam dochází k jeho obcházení," říká předseda strany LiRA Milan Hamerský. "Jinak jsme ale vycházeli nejvíc právě z belgického zákona, který je platný už pět let," dodává.

Návrh zákona legalizuje asistovanou sebevraždu, ale umožňuje i eutanazii, tedy možnost, že lékař usmrtí těžce nemocného pacienta, který je například v komatu. Pro tuto variantu však zákon stanoví velmi přísné podmínky. Pacient s eutanazií například musí souhlasit předtím, než se do těžkého stavu dostane.

Autoři na zákonu spolupracují s několika lékaři, například se zastáncem eutanazie doktorem Pavlem Pafkem. Experti v současné době zasílají poslední připomínky k návrhu.

Zákon by podle Hamerského mohl předložit některý ze senátorů, pravděpodobně z menších senátních klubů.

Šťastný: Na zákon je brzy

O problematice eutanazie předseda liberálů diskutuje také s poslancem Borisem Šťastným (ODS), který chce v budoucnu zákon o asistované sebevraždě také předložit. "Návrh Liberální reformní strany jsem obdržel. Rozhodně to nebudu já, kdo by jej předložil ve sněmovně. Na předkládání je brzo," říká Boris Šťastný.

V souvislostech

První Čech podstoupil ve Švýcarsku eutanazii Má lékař právo zabít? Autor zákona o eutanázii on-line Legální eutanazie? Poslanec Šťastný už má návrh zákona

Podle něj politici ani veřejnost nejsou na předložení takové normy připraveni. "Řada mých kolegů se zatím v této problematice neorientuje. Vyžaduje to rozsáhlé diskuse a debata se nesmí uspěchat," tvrdí poslanec ODS. "Předložení zákona o eutanazii v současné době by celé věci spíše uškodilo," myslí si.

Boris Šťastný chce o eutanazii diskutovat s veřejností, odborníky i politiky, a to zhruba rok. Teprve poté hodlá předložit vlastní zákon umožňující asistovanou sebevraždu. Pacient by tedy měl možnost provést sebavraždu s asistencí lékaře.