Volby Home English

Dienstbier v Brně - setkání s SZ, ČSSD, KDU

19. 9. 2007 - lira

TZ tymu Jiriho Dienstbiera
18.9.2007 Brno
_______________________

Jiri Dienstbier dnes uskutecnil vyjezd do Brna s cilem jednat s regionalnimi predstaviteli klicovych stran o jejich nazorech na blizici se prezidentskou volbu.

Po tiskovce za ucasti radni Jiriny Belcredi/Brno2006, probehla na magistrate neformalni jednani se zastupci SZ (náměstek), CSSD (primátor) a KDU (náměstkyně).

Obsahem jednání bylo, jak seznameni JD s aktualnimi problemy Brna, tak i pratelska vymena informaci o predstavach zastupcu jednotlivych stran jak budou postupovat v hledani kandidata na prezidenta.

média:
-aktualne.cz-

Dienstbier sondoval podporu
Právo | 20.9.2007 | rubrika: Jižní Morava - Vysočina

BRNO - Jiří Dienstbier, o kterém se mluví jako o kandidátu na funkci prezidenta republiky, přijel v úterý do Brna na oslavu padesátých narozenin profesora Jiřího Zlatušky a při středečním setkání s regionálními představiteli některých politických stran sondoval jejich názory na blížící se prezidentskou volbu. Během návštěvy Brna Dienstbier vyslovil názor, že česká politická scéna potřebuje na postu prezidenta republiky změnu.
"Je třeba, aby prezident ovlivňoval postoje Evropské unie k regionální politice. To ale stěží může dělat současný prezident, který má k Evropské unii nepřátelský vztah," objasnil svůj názor Dienstbier.

Dienstbier si přijel pro podporu
Mladá fronta DNES | Téma dnes | TEREZA STRNADOVÁ

Brno - Jak silná je jeho pozice ve hře o prezidentský titul, se přijel včera do Brna přesvědčit jeden z možných kandidátů na prezidenta v roce 2008 Jiří Dienstbier. O své možné kandidatuře jednal s politiky, kteří vládnou na brněnské radnici. A odjížděl spokojený.
„Očekávání byla splněna,“ komentoval Dienstbier návštěvu města. A co vlastně očekával? „Chtěl jsem se seznámit s aktuálními problémy Brna a zjistit, jaké představy o hledání prezidentského kandidáta mají zástupci jednotlivých stran,“ uvedl.
Dienstbier se sešel s primátorem Romanem Onderkou (ČSSD), první náměstkyní Barborou Javorovou (KDU-ČSL) a náměstkem Martinem Anderem (SZ). Ten ho v rychlosti seznámil s problematikou brněnského nádraží a jeho přestavby. „Zajímala ho situace, která v Brně nastala. Ale nedomlouvali jsme se na podpoře, až bude prezident,“ říkal po schůzce Ander.
Podle Onderky byla na společné schůzce přátelská atmosféra. „Řešili jsme brněnskou politiku,“ shrnul jednání primátor.
Podle koordinátora setkání Milana Hamerského bylo ale hlavním cílem popovídat si s představiteli stran o jejich názorech na blížící se prezidentskou volbu. „Postoj primátora Onderky ke kandidatuře pana Dienstbiera byl pozitivní. Strana ČSSD už dříve naznačila, že pan Dienstbier pro ně pravděpodobně bude číslo jedna. Čekáme už jen na vyjádření Strany zelených,“ sdělil Hamerský. Dienstbier dnes pokračuje v sondování své pozice na setkání s pražskými sociálními demokraty.

Dienstbier v Brně: Klaus se nesnaží o shodu
Brněnský deník | Zpravodajství | FILIP SUŠANKA
-s fotkou-

Brno/ Z Hradu má vyzařovat pozitivní energie. Alespoň to tvrdí politik Jiří Dienstbier, jehož jméno někteří komentátoři poslední dobou skloňují v souvislosti s blížící se volbou prezidenta. Včera přijel se svým týmem do Brna, kde jednal s některými politiky o své případné kandidatuře.
„Setkal se postupně s primátorem Romanem Onderkou z ČSSD, jeho náměstkem Martinem Anderem, radní Janou Drápalovou ze Strany zelených a lidoveckou náměstkyní Barborou Javorovou,“ informoval o setkáních politiků Milan Hamerský z týmu Jiřího Dienstbiera.
Neformálně se spolu bavili o tom, jak vidí ve stranách proces hledání kandidáta na prezidenta. „Pan Dienstbier vyjádřil nespokojenost s tím, jak dlouho výběr trvá,“ poznamenal Hamerský.

Pobyt na jižní Moravě využil bývalý československý ministr zahraničních věcí k prezentaci svých názorů na nejvyšší ústavní funkci v České republice. „Jsem přesvědčen o tom, že z Hradu má vyzařovat pozitivní energie, a ne neustálá negace. Jednou proti Evropě, podruhé zase proti občanské společnosti. Prezident má možnost ovlivňovat celkovou atmosféru a uklidňovat případné spory. Václav Klaus naproti tomu společnost rozděluje, neusiluje o shodu,“ prohlašuje Dienstbier. Současnou politickou scénu považuje za zamrzlou, a proto na prezidentském postu žádá změnu. „Zejména Občanská demokratická strana nemá vůbec šanci vyvíjet se pozitivně, dokud bude její čestný předseda a zakladatel sedět na Hradčanech.

Změnu však potřebují i ostatní strany,“ tvrdí Dienstbier.
Při brněnském setkání potvrdil někdejší disident své proevropské postoje. „Česká republika nemůže fungovat jako osamocený skanzen. Své zájmy může prosazovat jako aktivní člen Evropského společenství,“ myslí si Dienstbier. Komentoval i současná politická jednání a spekulace o možných prezidentských kandidátech. „Jakmile někdo v průběhu vyjednávání začne zveřejňovat své postoje, ztratí prostor k manévrování. Jednání stále trvají a budou pokračovat. Jednotlivé výroky je proto nutné brát s rezervou,“ vzkazuje politik.