Volby Home English

Zlatuška ministrem školství? ODS je tiše pro

16. 10. 2007 - mfd

mF DNES - Brno, 16. 10. 2007
Nejvyšším představitelům jihomoravské ODS zapípala minulý týden esemeska: "V pondělí se koná mimořádné zasedání rady ODS. Jediným bodem je Zlatuška." Podpořit, nebo nepodpořit senátora, brněnského radního a děkana fakulty informatiky Jiřího Zlatušku jako kandidáta na ministra školství?

"Zlatuška pro nás není nejlepší kandidát, ale uznáváme právo premiéra Mirka Topolánka se rozhodnout," zní závěr včerejší schůzky špiček jihomoravské ODS, který MF DNES prozradil dobře obeznámený zdroj z vedení strany. Občanští demokraté totiž s výsledkem dělali tajnosti. Mluvit nechtěl ani šéf jihomoravské ODS Milan Venclík.

Jednání se zúčastnil i Jiří Zlatuška. Podle informací MF DNES sám požádal Venclíka, jestli může na schůzku přijít. "Slyšeli, že jsem reálným kandidátem na ministra. Tak jsem jim byl sdělit své představy a záměry," uvedl Zlatuška s tím, že oba politici nechali stranou osobní a politické rozepře, které se táhnou od loňských komunálních voleb.

"Jediný problém měli se záměrem města postavit ve Starém Lískovci sportovní halu místo plánovaného centra výzkumu CEITEC. Vysvětlil jsem jim, že to není závazné rozhodnutí," dodal Zlatuška, podle kterého nebylo cílem schůzky postavit kandidáta.

_______________

ODS v nesnázích. Tiše pro Zlatušku
Analýza

Brno - Vedení jihomoravské ODS se včera shodlo: Zlatuška pro nás není ideální ministr školství, ale rozhodnout musí premiér Mirek Topolánek. Ve filmech provází podobné věty ještě pokrčení rameny a teatrální povzdech. Občanští demokraté tímto rozhodnutím vlastně vyjádřili Zlatuškovi podporu. Samozřejmě tichou.

Protože i přes jeho spory s představiteli ODS totiž existují důvody, proč právě ODS uvidí ráda Zlatuškova záda při cestě do Prahy. Tam nebude mít tolik času na brněnské problémy. Jsou to jednoduché počty: ministr školství nemůže být zároveň senátor, děkan fakulty informatiky a brněnský radní sedící v představenstvech a dozorčích radách několika městských firem.

Zlatuška by se musel některé funkce vzdát.
A křeslo senátora to nebude, protože prozradil, že o něj bude usilovat příští rok znovu.

Se vší pravděpodobností by tedy odstoupil z Rady města Brna.
A to by se hodilo do politického krámu opozici, ale i koaličním partnerům. Zlatuška se totiž s oblibou "vrtá" v rozvojových projektech města.
Otevřeně například kritizuje přesun hlavního brněnského železničního nádraží.

Netají se také snahou dokázat, že měl před volbami pravdu, když hlásal, že v tehdy vládnoucí ODS byla korupce na denním pořádku. Zkoumá podezřelé kauzy bývalé garnitury. A politici umějí počítat: jako ministr by měl mnoho jiných starostí.

Jenže na druhou stranu silnější Zlatuška ohrožuje pozici svého pravděpodobného protikandidáta na senátorské křeslo - exprimátora Petra Duchoně. ODS už proti Zlatuškovi prohrála jednou a krajskému šéfovi strany Milanu Venclíkovi by se další prohra vůbec nehodila.

Se Zlatuškou na ministerském postu je přitom ještě pravděpodobnější - po roce ve vládě bude mnohem výraznější a více na očích veřejnosti než Duchoň, který je zatím "uklizený" v europarlamentu.