Volby Home English

Dienstbier bude kandidátem na Hrad. Podpoří ho Pithart

30. 10. 2007 - web

Praha - Jiří Dienstbier se zřejmě stane oficiálním kandidátem na prezidenta. A to přestože se ČSSD, lidovci a zelení zatím neshodli na podpoře jeho či dalších osobností.

Podle informací Aktuálně.cz Dienstbiera nakonec nebude nominovat žádná z politických stran, ani žádný ze senátorských klubů.
Deset podpisů, které kandidaturu posvětí, se mezi kolegy pokusí sehnat místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Hlasy napříč stranami
"Víme, že kolega Pithart začne v nejbližší době sbírat podpisy pro kandidaturu," potvrdil Aktuálně.cz senátor Josef Novotný (klub SNK-ED). Desetkrát "ano" pro Dienstbiera by jeho kolegovi z OF i vlády nemělo dát mnoho práce.
"I v našem klubu by zřejmě několik hlasů mohl získat. Ne ale všechny. Dienstbier je rozhodně větší eurooptimista než Klaus," míní Novotný.

Podobně jako senátoři z klubu SNK smýšlí i Klub otevřené demokracie. V něm má Dienstbier rovněž své příznivce. Klub se ale také neshodl na něm nebo jiném jediném kandidátovi, kterého by chtěl nominoval.
Pithartovi tak nezbývá než sebrat hlasy napříč politickými stranami. Přitom to ještě před nedávnem mohlo být zcela opačně. O Pithartovi lidovci uvažovali jako o možném kandidátovi, ten to však odmítl.

Navzdory nedohodě
Dienstbier se pravděpodobně stane kandidátem bez jasné podpory, i když ze začátku tuto možnost vylučoval. Strategie ovšem velí již déle nečekat.
Krok zřejmě překvapí i sociální demokraty, který také dochází trpělivost v jednáních o "Antiklausovi" a chtějí zvážit další i samostatný postup na jednání tento víkend.

Podobně jako ČSSD, ani lidovci a zelení zatím neřekli jasné jméno kandidáta, kterého by podporovali, přestože šéfové stran jednali se všemi třemi adepty: Janem Švejnarem, Václavem Pačesem a Jiřím Dienstbierem.
Komunisté, bez jejichž hlasů ke zvolení se protikandidát neobejde, zatím marně hlásí, že jsou připraveni k jednání. "Hledáme toho, který by byl schopen získat potřebné hlasy a porazit Klause," opakují stále strany.

"Pokud strany nejsou schopné vyřešit tento rubikon, chceme tomu pomoci zezdola," řekl Aktuálně.cz Milan Hamerský, předseda Liberální reformní strany a asistent senátora, který se již v Dienstbierově kampani angažuje.
"Je trapné, že není žádný jiný kandidát než prezident. Strany nejednají, schází se jen předsedové a volba je tajná. Chceme tím jednání urychlit, i když debatovat se bude zřejmě dál," říká Hamerský.


Nová strategie počítá i s tím, že by se nakonec strany "protiklausovské" koalice mohly shodnout na jiném jméně než je Jiří Dienstbier.
První polistopadový ministr zahraničí by v takovém případě zřejmě ze hry odstoupil, aby se netříštily hlasy. Už dříve deklaroval dohodu se Švejnarem o případné vzájemné podpoře. "Já netrvám na své kandidatuře, chci pomoci kandidáta najít," řekl také Aktuálně.cz.

________________

Boj Dienstbiera o Hrad: Jedná i za zavřenými dveřmi
15:40 | 13.10.2007 | Martina Macková
Praha/Brno - Nekandiduje na prezidenta, přesto vše, co dělá, vypadá jako kampaň. Exministr zahraničí Jiří Dienstbier si plánuje další spanilé jízdy.

V nejbližším plánu je teď Ostrava. Následovat by mohlo dalších pět míst, například i Olomouc. "Volba nemá být fraška, vzal jsem to vážně," řekl Aktuálně.cz Dienstbier.

Jízdy by měl stihnout do měsíce, maximálně do dvou. To je totiž doba, po kterou se zřejmě bude ještě rozhodovat o tom, zda bude protikandidátem Václava Klause on, nebo někdo jiný.

Regiony mají vlivné politiky
Výjezd, který před nedávnem podnikl do Brna, byl "velmi úspěšný". Říká to alespoň Milan Hamerský, asistent senátora Jiřího Zlatušky (KOD), který mu v jeho počínání pomáhá.

Na brněnské radnici sedí nejen nový primátor z ČSSD Roman Onderka, ale v radě města je vlivný člen vedení zelených Martin Ander a z Brna jsou také dva lidovečtí místopředsedové - hejtman Stanislav Juránek a nováček v čele strany David Macek. Ten už dříve prohlásil, že by na Hradě napříště jako prezidenta rád viděl Tomáše Halíka.
"Cílem nebylo lobovat mezi regionálními politiky, ale setkat se s vlivnými lidmi uvnitř stran a také otestovat zájem veřejnosti," řekl Aktuálně.cz Hamerský.

Sám Dienstbier říká, že nemůže příliš hovořit o tom, s kým se vlastně setkává. "Mluvím s lidmi," říká s tajuplným výrazem na dotaz, jestli jsou to jen politici nebo i zástupci vlivných neziskových organizací.
"Mapuju si politickou scénu, mám ale omezené možnosti. Neorganizuji nějaké schůze bůhví koho, musím ale mluvit s těmi, kteří budou rozhodovat a také s těmi, kteří mají zájem o veřejné věci," dodává.

Lidé se spíš diví
ČSSD, zelení a lidovci se zatím nedokázali domluvit na tom, koho vlastně stávající hlavě státu vyberou za soupeře. Nejednotní jsou také nezávislí senátoři.
Dienstbier ale odmítá, že by jezdil do regionů někoho přemlouvat. "Jde o to navazovat lidské vztahy a ujasňovat si, jak jsou blízké vaše názory. Protože to k tomu patří. Člověk nemá být suchý čumák ani dogmatik, ani demagog a má být takový jaký je. Někteří se stylizují a vytváří ideologické škatulky," řekl Aktuálně.cz Dienstbier.

Jako potencionálního kandidáta ho už ale začali vnímat i lidé. Dienstbier tvrdí, že se ale zatím nesetkal s nikým, kdo by mu jeho aktivitu vyčítal. "Tuhle jsem jel v tramvaji a jely tam také paní učitelky z Dobříše. Tak mě obklopily a začaly se vyptávat a debatovat," říká zjevně potěšen.

"Nebo starší paní na Karlově náměstí. Ta mi to ale dala. Řekla mi: Že se vám chce lézt mezi grázly!" vypráví. "Lidé mi spíš říkají: Jdi do toho. Negativní reakce zatím nevidím, asi jsou spíš tiché," dodává.

Tým? Zatím ne
I když dnes Jiří Dienstbier stojí mimo politické strany, ve svých aktivitách sám není. Kdo je jeho tým? "Tým to není. Jen pár lidí, kteří mi organizují schůzky, stahují věci z internetu," říká Dienstbier, který připouští, že si zatím "půjčuje" poradce či asistenty politiků, kteří ho podporují.
Placeni za pomoc nenominovanému kandidátovi totiž nejsou. "Jsou to lidé, kteří chtějí, abych byl prezidentem, proto mi pomáhají," shrnuje.

Jedním z nich je například asistent senátora Zlatušky (LiRa) a předseda Liberální reformní strany. "Nechtěl jsem, aby pan Dienstbier chodil na jednání sám, nebylo by to vhodné," řekl Aktuálně.cz Milan Hamerský.

Jenže mnohdy je to naprostá nutnost. "Stane se, že přijdu na radnici a vysoce postavený politik na jednání nechce ani mého asistenta, protože je z jiné strany. Tak se jedná za zavřenými dveřmi," popsal.