Volby Home English

Švejnara podpořil Dienstbier

6. 11. 2007 - aktualne.cz

Přeji Janu Švejnarovi, aby získal potřebnou podporu

Novináři se ptají, jak hodnotím návrh, aby Jan Švejnar kandidoval na prezidenta republiky. Považuji za úspěch, že se konečně podařilo prezidentského kandidáta navrhnout. Volba prezidenta bez vážného soupeře by byla formální, což by nebylo důstojné Václava Klause, ani by to nepodporovalo demokratickou politickou kulturu.

Je třeba, aby předvolební diskuse nebyla pouhým posuzováním osobních vlastností, ale především střetem názorů na základní otázky směřování České republiky, zejména na naši roli v evropské integraci. To je zvláště významné před blížícím se českým předsednictvím Evropské unie.

Od března, kdy mě někteří politikové oslovovali, abych kandidoval, jsem vždy zdůrazňoval, že jsem připraven roli přijmout, ale také, že podpořím dobrého, nestranického a neideologického kandidáta, na kterém se volitelé shodnou, že může mít větší šance vyhrát než já. S Janem Švejnarem, jehož kvalit si vážím, jsme se už před časem dohodli, že pokud bude jeden z nás vybrán, ten druhý ho podpoří. Teď je na hřišti Jan Švejnar. Přeji mu, aby uspěl v úsilí získat potřebnou podporu.

-Aktualne.cz- s fotkou i reakcemi čtenářů