Volby Home English

Zlatuška v HN: Liška by si měl s Bursíkem prohodit resorty

30. 11. 2007 - hn

Senátor Jiří Zlatuška tvrdí, že za éry Dany Kuchtové měly být použity peníze z Bruselu pro soukromé firmy. Místopředseda Ústavně-právního výboru Senátu patřil mezi debatované kandidáty Strany zelených na ministra školství. Vedení strany nakonec vybralo poslance Ondřeje Lišku.

Mohla být bariérou v cestě za vaší nominací na minstra školství stranická příslušnost, respektive nepříslušnost ke Straně zelených?

Já si myslím, že ta stranická příslušnost byla jenom záminkou. Slyšel jsem to v médiích zmiňováno od paní Kuchtové. Paní Kuchtová nepochybně velmi dobře ví, že v Jihomoravském kraji v krajském zastupitelstvu, jsou zelení jen díky tomu, že byla společná kandidátka zelených a liberálů (LiRA).

Dobře musí vědět, že v Brně spolupráce mezi zelenými a uskupením Brno 2006, kde jsem byl lídrem v komunálních volbách, že to funguje naprosto perfektně a že jsme fungovali fakticky už před volbami jako jisté spřízněné uskupení. Že tam nejsou sebemenší programové rozpory. Konec konců pan Lužný mě svého času, ještě před tím než působil na ministerstvu školství, za jihomoravské zelené ujišťoval o jejich podpoře v mém působení jako senátora. Takže všechny ty argumenty, které zazněly směrem ke mně byly naprosto evidentně čistě účelové.

Kdo za těmi argumenty stál?

Ta skupina kolem paní Kuchtové, čili Soukup a ti navázaní lidé. Taková jména, která se vyskytují kolem. Samozřejmě spousta lidí viděla pana Soukupa jak přijel do Brna jedním autem s panem Tvrdíkem. Ta příprava fondů v Soukupově režii byla navázána na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde z části se jednalo zdeformování toho účelu těch financí tak, aby sloužily primárně komerčním firmám.

Takže já si myslím, že tam byly tyto motivy. Pan Tichý nepochybně není žádným odborníkem na školství ani na evropské fondy. On začínal na ministerstvu školství na veřejných zakázkách a způsob, kterým tam byl takhle přesazený, to nebylo kvůli nějaké jeho kompetenci, to bylo jen kvůli tomu, že chtěli držet prst na těch penězích a bylo by to ke škodě účelu, jak byly ty programy koncipovány.

Takže paní Kuchtová proti vaší nominaci stála z toho důvodu, pokud to tak lze říci, že patříte ke kritikům její práce na ministerstvu?

Já jsem nikdy tu kritiku nevyslovoval, myslím, že tohle je první okamžik, kdy tohle někomu říkám, protože se mě na to nikdo neptal. Já jsem se dvakrát s paní ministryní velmi rozsáhle setkal na konci července v okamžiku, kdy tam ještě byla šance zachránit přípravu operačních programů. Tehdy už tam začal působit pan Doležal. Ty hovory probíhaly v takovém zvláštním prostředí. Už vnější fakt, že ministr úřaduje nikoli na ministerstvu, ale vedle ministerstva v hospodě u piva... něco svědčí o manažerském stylu nezvládání toho ministerstva.

Poté, v okamžiku kdy došlo k tomu, že skupina pod vedením pana Doležala odevzdala tu práci na konci srpna, tak paní ministryně ho v jednu chvíli intenzivně lámala k tomu, aby se stal náměstkem pro tyto věci na školství. Já jsem ho tehdy hodně doporučoval, hodně jsem ho prosil, aby to udělal a on říkal, že to chápe jen jako časově omezenou úlohu, že tam nechce trvale působit.

Bohužel, když ta práce byla odvedena, odsouhlasena na úrovni všech těch formálních koleček, tak paní ministryně během čtyřiadvaceti hodin rozhodla, že to bude podle pana Soukupa, který se nikdy před tím v těch debatách nevyjádřil ani slovem. To všechno je zaznamenáno emailovou korespondencí. Tohle se dá dokladovat, že on neřekl ani slovo. Tam nebylo známo, oč se vlastně jedná. Jediným motivem bylo mít vliv na ty peníze. To propojení paní Kuchtové a Soukupa, o tom se všeobecně ví. To by samo o sobě nebylo tak zlé, kdyby tímto způsobem nedestruovalo ministerstvo.

Když byl v Dvaceti minutách Martina Veselovského rozhovor s panem Zeleným, poté co nastoupil na státní maturity, tak se ho moderátor několikrát ptal jakým výběrovým řízením prošel. Ukázalo se, že žádným. Prostě mají vedle sebe chaty a tak ho paní ministryně jmenovala. Toto jsou takové drobné perličky ilustrující způsob přístupu.

To, že nebyla málem podepsána smlouva s CERNem o Euratomu, protože si paní ministryně všimla, že v té mezinárodní smlouvě je také "reaktor", muselo ji být vysvětleno, že se tam nevyrábí elektřina, ale že se jedná o vědecký výzkum. Já jsem se velmi bavil, když jsem viděl paní ministryni obhajovat se na tiskové konferenci, jak ona je kompetentní.

Zmínil jste hodně diskutované téma maturit. Kuchtová považuje za dosažený úspěch právě odklad státních maturit. Vy si to ale nemyslíte, proč?

Zrušení státních maturit je selhání ministerstva, to mělo být dovedeno do úspěšného provedení. Ministryně se tím z pochopitelných důvodů chlubila, že tohle je úspěch, že ustoupila tomu nátlaku zburcovaných studentů a ty školy, které brojí proti státním maturitám, dobře vědí, proč chtějí, aby ta úroveň nebyla porovnatelná, nebyla vidět.

Bylo pro vás překvapení, když po jednání předsednictva zelených padlo jméno Ondřeje Lišky? Myslíte si, že on je kompetentní?

Jméno Ondřeje Lišky je nepochybně lepší než kdyby to byl třeba Matěj Stropnický. Ten si ale nepochybně vyhlídl místo Karla Schwarzenberga, takže by asi neměl zájem.
Ondřej Liška, mě je ho svým způsobem líto, že do tohohle musí jít. Protože on zvládne bezpochyby evropské fondy, v tomhle je naprosto zběhlý. Do budoucna mu to ale může i jistým způsobem poškodit kariéru, protože těžiště jeho znalostí a jeho expertízy je jinde než v těch meritorních věcech školství. Dílčí specifické problémy školství chtějí někoho, kdo se té problematice dlouhodobě věnuje.

Někoho jako vás?

Já neříkám někoho jako mně. Myslím si, že je ho na to škoda, protože jeho kvality budou velmi málo využity. A v těch oblastech, ve kterých se bude muset orientovat, tak uplyne hodně dlouhá doba. Těžko může mít patřičný respekt.

Prezident Václav Klaus má výhrady k Liškově věku. Byl jste rektorem Masarykovy univerzity po dvě funkční období, je podle vás tento argument na místě?

Václav Klaus měl ve své vládě stejně starého ministra školství, jmenoval se Ivan Pilip. Takže ten věk je sám o sobě nezajímavý a pan Klaus je myslím příliš zaujat šedinami. Ivan Pilip měl přeci jen výhodu, že byl předtím na školství náměstkem, takže ten resort zevnitř znal. Upřímně řečeno třicetiletý ministr s rozhledem, entuziasmem a představivostí může být lepší než nějaký senilní stařík, který bude oprašovat já nevím co z Marie Terezie.

Jak hodnotíte pondělní přísně utajované jednání vedení Strany zelených, vy, "černý kůň Martina Bursíka," který jste oficiální nominaci nedostal. Proč vyšel z hlasování vítězně právě Liška?

To rozhodování předsednictva nebylo dobré, ale to nebylo dáno osobou Ondřeje Lišky. Tam evidentně došlo k velice ostrému vnitrostranickému střetu mezi křídlem Martina Bursíka a křídlem Dany Kuchtové, které čert ví, co vlastně prezentuje z hlediska nějaké konstruktivní politiky. Já si myslím, že se dost zbytečně poddali strachu o Stranu zelených jako takovou. Chápu, že strach, tváří v tvář vydírání, že když se nestane, že to bude opravdu někdo od nich, takže se položí vláda, že tomu není tak úplně lehké čelit. Chápu, že dali přednost sebezáchově strany. Sám ten vnitřní spor ovšem znamenal nařazení odpovědnosti za stranu základní odpovědnosti vůči voličům i za fungování státu ve svěřených resortech.

Ta sebezáchova tedy spočívá v tom, že nominovaný Liška má vysoké šance projít hlasováním Republikové rady. Kdo by se vám ze zelenými navržených kandidátů líbil více, Olga Zubová, nebo právě Ondřej Liška?

V té současné konstelaci si myslím, že úplně nejlepší by bylo, kdyby si Martin Bursík a Ondřej Liška ministerstva prohodili. Ono to vypadá zdánlivě nesmyslně, ale v okamžiku, kdy by byla vláda, kde vicepremiér je zároveň ministrem školství s příslušnou zodpovědností, to by bylo pravé vyjádření významu vzdělání a investic do mozků a do hlav v této vládě. Ondřej Liška by nepochybně tu problematiku životního prostředí zvládl se stejnou elegancí jako to bude zvládat na ministerstvu školství. A Martin Bursík by měl na školství řádově silnější pozici jako vicepremiér. Takováhle rošáda by dávala smysl a myslím, že by to bylo hodně dobré řešení.