Volby Home English

ODA skončí k 31.12.2007

2. 12. 2007 - LiRA

TZ Liberální reformní strany
LiRA k ukončení činnosti ODA


Liberálové z LiRA se v mnoha ohledech považují za nástupce po ODA (z prvních sedmi zakladatelů LiRA v roce 2002, byli čtyři exčleny ODA), především liberální části jejího programu v oblastech ekonomické a zahraniční politiky.
LiRA vždy s (ex)kolegy pěstovala dobré vztahy, blahopřejeme jim k jejich rozumného rozhodnutí nepokračovat v politické nekrofílii.
LiRA je přesvědčena, že pokusy budovat konzervativní, či konzervativně liberální politickou stranu vedle ODS/KDU a SZ, ať již pod hlavičkou ODA, SNKED, US či jinou, jsou odsouzeny k nezdaru.

__________________

ODA, kdysi vlivná vládní strana, skončí k 31. prosinci
Občanská demokratická aliance (ODA), která byla před lety vlivnou vládní stranou, se dobrovolně rozpustí. Na sobotní celostátní konferenci strana rozhodla o vlastním zrušení.

1. 12. 2007 21:20 - PRAHA
Podle předsedkyně strany Jiřiny Novákové se ODA v souladu se zákonem o politických stranách dobrovolně rozpustí k 31. prosinci.
ODA, politická strana hlásící se k demokratické pravici a politickému konzervatismu, vznikla na sklonku roku (14.12.)1989 a oficiálně zaregistrována byla v březnu 1990. Její kořeny však sahají až k disidentským bytovým seminářům v 80. letech.

Byla vládní stranou v kabinetech Václava Klause a Josefa Tošovského. Poté ale její vliv postupně upadal a zastoupení ve sněmovně ztratila. Senátora a dnešního ministra zahraničí Karla Schwarzenberga však do horní komory podle Novákové společně nominovaly právě ODA a Unie svobody-DEU.
Řada známých osobností alianci v minulých letech opustila. O tom, že ODA pamatuje lepší časy, svědčí to, že v současné vládě je hned několik ministrů, kteří bývali jejími členy. Nováková řekla, že kromě Schwarzenberga (ve vládě je za zelené) to jsou ministryně obrany Vlasta Parkanová, která je dnes členkou KDU-ČSL, nynější lidovecký ministr kultury Václav Jehlička a současný ministr spravedlnosti a občanský demokrat Jiří Pospíšil.