Volby Home English

čtk: Dienstbier hostem sjezdu českých liberálů

10. 12. 2007 - lira

TZ LIBERÁLNÍ REFORMNÍ STRANY
Volební sjezd českých liberálů
______________________


Tuto neděli 9.12.2007 proběhl v Praze VIII. sjezd Liberální reformní strany. Kromě členů se jej účastnilo i větší množství spolupracovníků a hostů. Zvláštní host exministr zahraničí Jiří Dienstbier s přítomnými 75minut diskutoval o otázkách zahraniční i domácí politiky a jeho pohledu na některé klíčové události devadesátých let.

Usnesení LiRA:
*ve volbách bylo potvrzenou současné vedení LiRA

!! řešení zásadního problému, který už 12let destruuje českou politiku
*LiRA v únoru představí návrh změny volebního zákona (přijatelného nejen pro ODS a ČSSD) a iniciuje kroky k umožnění jeho přijetí

*LiRA na jaře představí komplexní novelu silničního zákona
*LiRA podnikne další kroky ke schválení návrhu zákona o "důstojné smrti"
*LiRA bude inicovat konání Liberálního programového kongresu v březnu 2008
*LiRA se aktivně zúčastní voleb v roce 2008 -krajské (jižní Morava, Ústecko) a senátní (J.Zlatuška definitivně potvrdil zájem pokračovat ve spolupráci i v dalším období, jednáme s dalšími kandidáty)
*LiRA bude pokračovat v mezinárodní spolupráci s liberály z ELDR/Evropské liberální a reformní strany (především SRN, Rakousko, Slovensko)

___________

6.12.2007 TZ Liberální reformní strany
Sjezd českých liberálů
_________________


v neděli 9.12. proběhne v Praze, Senovážné nam., volební sjezd Liberální reformní strany a Institutu K.H.Borovského za účasti členů, příznivců a pozvaných hostů (5minut od Florence a HL. nádraží)

program pracovního jednání:
*10h, hodnocení současné politické situace a činnosti LiRA a IKHB
-zpráva předsedy, diskuze
* diskuze o budoucí politické činnosti hlavní české liberální strany
* schválení cílů, postupů, projektů (Liberální kongres), volby orgánů

*14:30, "Perspektivy liberální politiky v ČR"
diskuze hosty, pozvaní jsou - Jiří Dienstbier, Tomáš Ježek, Petr Matějů

*návrhy usnesení k:
a) řešení zásadního dlouhodobého politického problému ČR
b) rozpočet 2008, další zadlužování budoucnosti
c) personální

____________

CTK 09.12.2007, 16:40:32
LiRA měla volební sjezd
Praha 9. prosince (ČTK) - Liberální reformní strana (LiRA) připravila návrh zákona o změně volebního systému v ČR. V lednu ho chce představit a začít s jeho prosazováním. Po dnešním sjezdu strany v Praze to ČTK řekl její šéf Milan Hamerský. Dodal, že posledních 12 let ukázalo, že nynější volební systém je neefektivní. Návrh liberálů by podle něj měl být přijatelný pro parlamentní strany včetně opozice. Zákon by měnil jen způsob volby poslanců - šlo by o určitý způsob většinového systému. Neznamenal by ale příliš velký zásah do ústavy, vysvětlil Hamerský.

Do tří měsíců chce strana vypracovat také návrh nového silničního zákona. Již dříve LiRA přišla s vlastním návrhem zákona o eutanazii. Počítá s tím, že nevyléčitelně nemocný a těžce trpící člověk by mohl z vlastního rozhodnutí zemřít za asistence lékaře. Člověka v bezvědomí, který už toho sám není schopen, by na jeho předchozí přání usmrtil lékař. Tento koncept odmítá poslanec Boris Šťastný (ODS), který o právní úpravě eutanazie rovněž uvažuje.

LiRA byla zaregistrována v roce 2002. Při krajských volbách na jižní Moravě úspěšně spolupracovala se SZ, pro volby do Evropského parlamentu v roce 2004 vytvořila společnou kandidátku s US-DEU, ODA a CZ.
Za LiRA byl zvolen do horní komory nynější senátor, nestraník Jiří Zlatuška. Strana má sedm aktivních členů. Dnešního sjezdu se zúčastnilo asi 25 lidí. Mezi hosty byl, například Jiří Dienstbier . Malá členská základna není podle Hamerského podstatná - jde o to, aby zemi vedli kompetentní politici. Vzor pro Českou republiku vidí v Irsku, poměrně malé zemi, která však funguje velmi efektivně.
LiRA se hlásí k liberalismu. Hamerský je bývalým členem ODA. Strana chce například deregulaci nájemného, zavedení školného, tolerování distribuce lehkých drog či zrušení takzvaných Benešových dekretů.