Volby Home English

Liberál v čele Belgie řeší krizi

19. 12. 2007 - čtk


Komentář LiRA: Guy Verhofstadt/VVD/ z Belgie je druhým nejúspěšnějším liberálním politikem v Evropě po premiérovi Dánska Anders Fogh Rasmussenovvi/V/. Liberální premiéři stojí i v čele Estonska, Finska a Rumunska.
________________

Politická krize v Belgii zažehnána dohodou o přechodné vládě
čtk, 08:28 - 19.12.2007

Brusel - Politická krize v Belgii je zažehnána. Průlom v jednáních oznámil ráno předseda dosluhující koaliční vlády Guy Verhofstadt, jemuž se podařilo sestavit prozatímní vládní koalici pěti stran. Více než šest měsíců po parlamentních volbách se tak Belgie možná ještě tento týden dočká znovu fungující vlády, oznámily světové agentury.

Ke vstupu do koaličního kabinetu nakonec Verhofstadt přemluvil frankofonní křesťanské demokraty. Ti vstoupí do vlády spolu s vlámskými křesťanskými demokraty, vlámskými a frankofonními liberály a frankofonními socialisty, upřesnila agentura Belga.

Prozatímní pětičlenná vládní koalice má na jedné straně pokročit v jednáních o státní reformě, řekl Verhofstadt. Za druhé pak musí začít řešit naléhavé sociální a hospodářské problémy i ekologické otázky, aby tak otevřela cestu k vytvoření stálé vlády na jaře příštího roku. Verhofstadt už podle agentury AFP oznámil, že jeho nová přechodná vláda bude působit nejdéle do 23. března.

Z parlamentních voleb 10. června vyšla jako vítěz vlámská křesťansko-demokratická CDV, nedokázala ale ani po několikaměsíčních jednáních dospět k sestavení nového belgického kabinetu. Král Albert II. pak 3. prosince požádal o nalezení východiska z politické krize předsedu dosluhující koaliční vlády.