Volby Home English

Dva giganti a dva „černí vzadu“

9. 1. 2008 - ln

LN Brno// ANALÝZA
BRNO Takový boj o senátní křeslo zřejmě ještě Brno nezažilo. Termín voleb sice stále není jasný, ale jména těch, kdo budou bojovat o hlasy ve volebním obvodu 60, už ano. A nejsou to lecjací uchazeči.

Křeslo bude obhajovat nezávislý Jiří Zlatuška (LiRA). Ještě stále se může vézt na svém pozitivním renomé z doby, kdy působil jako rektor Masarykovy univerzity, šanci má také u pravicových nepřátel ODS, kterou ostře kritizoval za její práci na brněnské radnici. O podpoře Zlatušky navíc uvažuje minimálně část brněnských zelených. Ty s ním spojuje i neúspěch, když nedokázal ani jako člen radniční koalice zabránit pokračování příprav na přesun hlavního nádraží.

Těžší to bude mít Petr Duchoň nominovaný ODS. Za někdejším primátorem, který stál po revoluci v čele Brna nejdelší dobu ze všech, se nenese žádná výrazná aféra. Na druhou stranu první funkční období europoslance ho v Brně poněkud upozadilo a odborníci ho právě vzhledem ke znalostem evropského prostředí častěji zmiňovali jako vhodný typ na hejtmana kraje.

Kdo by však chtěl říci, že právě Zlatuška s Duchoněm jsou jasnými finalisty, má smůlu. Ve hře jsou dva nenápadní „černí“ vzadu, kteří mohou vytáhnout z rukávu silné karty. Sociální demokrat Miloš Janeček je totiž člověkem, který neváhal obětovat funkci ředitele Úrazové nemocnice v Brně za svůj názor, že by se neměla rušit. A podzimní senátní volby se uskuteční právě v období, kdy by transformace nemocnice měla vrcholit, kdy první lidé budou muset místo do staré budovy na Ponávce vyrážet na okraj města do Bohunic nebo hledat místa v jiných zdravotnických zařízeních. On sám odmítá, aby se jeho kampaň zakládala jen na hře o úrazovku, ale kritika zdravotnické reformy mezi její hlavní témata patřit bude.

A v podobné situaci je i lidovecký kandidát Zdeněk Kolíbal. Ten má společně se Zlatuškou výhodu, že ve volebním obvodu bydlí, ale na rozdíl od něho v něm i pracuje na Vysokém učení technickém. Má tedy šanci získat přízeň kolegů z vysokoškolského prostředí. Navíc je právě Kolíbal známý radikálními postoji k brněnské dopravě. Mimo jiné opakovaně připravil analýzy požadující urychlenou stavbu silnice R 43, která by ulehčila Žabovřeskám, Královu Poli, Brnu-sever a dalším čtvrtím na severu metropole. Tedy právě ve volebním obvodu. Silnice R 43 bude na podzim aktuální, protože má radnice jednat o územním plánu. Mimochodem Zlatuška v minulosti podpořil bojovníky proti bystrcké trase R 43.

Další strany, zejména komunisté, zatím své kandidáty nezveřejnily. Podle dlouhodobých výsledků však většinou nezávislí či kandidáti malých stran nemají v Brně šanci uspět - výjimkou byl právě Zlatuška, který kandidoval před šesti lety jako odborník.