Volby Home English

Kde skončily známé tváře ODA (Hamerský, Ježek)

10. 1. 2008 - týden


* vláda: Karel Schwarzenberg, Vlasta Parkanová, Jiří Pospíšil, Václav Jehlička
* parlament: Jan Horník, Karel Barták
* diplomacie: Michael Žantovský, Karel Kühnl
* státní správa: Oldřich Kužílek, Jitka Seitlová, David Rožánek, Milan Hamerský
* vysoké školy: Helena Illnerová, Pavel Klener, Daniel Kroupa, Tomáš Ježek
* byznys: Jan Kalvoda, Vladimír Dlouhý, Pavel Bratinka, Ivan Mašek, Libor Kudláček, Roman Češka, Karel Kříž

____________________

Slavný trpaslík ODA vznikla 17. prosince 1989 jako platforma uvnitř Občanského fóra. V 90. letech patřila k předním politickým hráčům, vždy ji ale sužovaly vnitřní půtky a vzhledem k velikosti partaje (maximálně 3000 členů) nebývalý počet různých frakcí. V nejvyšší politice ODA skončila v roce 1998, kdy po finančních skandálech ve volbách vypadla ze sněmovny. Předtím její představitelé seděli jak v prvních polistopadových vládách, tak v obou Klausových kabinetech i v týmu Josefa Tošovského.

____________________

Anatomie politické smrti
Týden, Události, Luboš Kreč
Silvestr 2007 je posledním dnem existence kdysi slavné ODA

Skoro přesně po osmnácti letech končí svou existenci Občanská demokratická aliance. Kdysi významná vládní strana se od nového roku sama ruší. Zbylo po ní pár pošlapaných idejí, místnost plná dokumentů a padesátimilionový dluh.

V jedné z vil v Praze-Krči se krčí kus novodobé politické historie země. Prach si tam sedá na šanony a police naplněné písemnostmi Občanské demokratické aliance. Provizorní archiv v menší místnosti je dnes jedinou hmatatelnou památkou po kdysi významné vládní straně. ODA, podle dlouholetého sídla svého ústředí nazývaná "parta z Rytířské", si na prosincovém sjezdu odhlasovala "zrušení vlastním rozhodnutím". Poslední den roku 2007 je tak zároveň posledním dnem ODA.

"Obrátil se na nás Ústav pro soudobé dějiny, zda bychom jim poskytli některé z našich dokumentů," vypráví předsedkyně končící strany Jiřina Nováková. Kromě důležitých listin, tedy stanov, zakládajících aktů či zásadních usnesení, musí zůstat zachováno účetnictví a výroční zprávy. Dohromady papírů tak právě na jednu místnost. Prostor dala k dispozici jedna z členek aliance. "ODA jako taková už svůj sekretariát nemá od léta, kdy jsme zavřeli kancelář v pražských Dejvicích," dodává Nováková, původní profesí biochemička.

Poslední sjezd ODA se konal 1. prosince v Praze a přijelo na něj pětačtyřicet lidí z celé republiky (dohromady měla strana v den své politické smrti na tři stovky členů). Třiačtyřicet delegátů se vyslovilo pro ukončení existence, zbylí dva se zdrželi, konec ODA prý oba nesli těžce. "Ono už to v poslední fázi bylo více přátelské společenství než strana, řada z nás byla v ODA od počátku," vysvětluje alianční šéfka.

Hrdým zastáncem původních občanských demokratů (Klausova ODS vznikla více než rok po ODA a názvem se nechala více než inspirovat) zůstal do poslední chvíle třeba někdejší poslanec a autor zákona o poskytování informací Oldřich Kužílek. Ze strany nikdy neodešel ani její bývalý předseda a vicepremiér Jan Kalvoda, který se z vysoké politiky stáhl po aféře s falešným titulem. Naproti tomu dvojice "otců zakladatelů", tedy bývalí disidenti Pavel Bratinka a Daniel Kroupa, s ODA už několik let nekomunikuje.

Nicméně při pohledu na složení dnešní vlády se dá v nadsázce říct, že ODA i přes svou agonii a smrt zůstává dál vládní stranou. V minulosti byli totiž členy aliance hned čtyři ministři: Vlasta Parkanová, Karel Schwarzenberg, Jiří Pospíšil a Václav Jehlička.

ODA bude mozek a ODS jeho ruce, říkávalo se zkraje 90. let. Bratinka s Kroupou byli sečtělí intelektuálové orientující se v politické filozofii, jejich partaj na rozdíl od masové ODS přitahovala vzdělané individuality (ostatně řada bývalých známých tváří se úspěšně uchytila v diplomacii nebo byznysu). Jenže ani všechna ta šedá mozková kůra, co jí v alianci bylo, nedomyslela, jaké následky může mít, když si v roce 1992 vezme astronomický úvěr 40 milionů korun na volební kampaň.

Právě úroky z tohoto dluhu stranu nakonec potopily, dodnes věřitelé dostali jen třicet milionů, dalších padesát už je v podstatě nedobytných (dluh různě putoval, jednu dobu jej vlastnila Česká pojišťovna, dnes má pohledávku s aliancí spřízněná nadace). "Budeme splácet i po našem konci, neznamená to, že když ODA přestává existovat, končí i dluh," tvrdí odhodlaně Nováková. Jak to je možné? Po Novém roce bude mít ODA stále nárok na státní příspěvek za Schwarzenbergovo senátorské křeslo, nějaký čas se také asi ještě budou scházet poslední členské příspěvky. Do poslední koruny se prý peníze použijí na splátky dluhu, zřejmě už definitivně poslední.