Volby Home English

Dienstbier se vrací do hry o prezidenta

22. 1. 2008 - ln

Do souboje Václava Klause s Janem Švejnarem sice zbývá ještě osmnáct dní, ale mezi komunisty a některými sociálními demokraty se už teď spekuluje o protikandidátovi stávajícího prezidenta pro případnou druhou volbu.

Komunisté už totiž mají podle informací LN připravenu taktiku, podle níž by v první volbě nebyl zvolen nikdo. Tedy pokud skutečně všichni lidovci nebudou volit Klause, což řada z nich odmítá.

Nejčastěji teď mezi komunisty i v části ČSSD opět padá jméno někdejšího „skorofavorita“ Lidového domu Jiřího Dientsbiera. Ten již přijal kandidaturu za ČSSD do Senátu v Kladně. Možnost souboje s Klausem o Hrad ovšem zcela nevylučuje.

„Já tyto spekulace nebudu komentovat. Teď je potřeba soustředit veškerou energii na to, aby Jan Švejnar porazil Václava Klause. A teprve podle toho, jaký bude výsledek tohoto souboje - a nedělám si žádné velké iluze, jak to asi dopadne -by mohla vzniknout nějaká nová situace, ve které by se mohlo začít diskutovat o jiných alternativách,“ odpověděl Dienstbier na dotaz LN, zda je pro něj prezidentská volba už pasé. Právě k jeho nominaci by sociální demokraty rádi přesvědčili komunisté. „

KSČM nikomu neřekne, bude to ten a ten. Pokud by se ale zvažovala jiná jména, pan Dienstbier by nám vadil nejméně,“ uvedl včera místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Dienstbiera v pátek přímo jmenoval i šéf KSČM Vojtěch Filip. Ten ovšem dodal, že mají i „další jména“. Podle informací LN už mají komunisté „v tuto chvíli“ připravenu taktiku, jak v první volbě nezvolit nikoho.