Volby Home English

Srbská trhlina v evropském snu

28. 1. 2008 - pr

Prezidentské volby, jejichž první kolo proběhlo poslední víkend v Srbsku, mají svého průběžného poražence.

Kdo by zmínil Borise Tadiče, dotkl by se celkové pravdy jen zčásti. Spolu s ním postupují s nálepkou outsidera do druhého kola voleb Evropská unie a Spojené státy. Důvodem takového výsledku je Kosovo, jihosrbská provincie, která hrozí jednostranným vyhlášením nezávislosti. Podporu tohoto aktu završujícího emancipační proces zde žijícího albánského obyvatelstva zanáší na Balkán vítr přivolaný elitami Bruselu a Washingtonu doufajícími v brzké vyřešení zapeklité kosovské otázky. Výměnou za to se euro-americký blok může těšit přízni albánské menšiny. Nutno dodat, na úkor většinových Srbů, kteří dělení své země považují za křivdu.

Právě vážný zásah do napříč společností sdílených nálad přináší nezřídka převahu aktuálního emocionálního zápalu nad dlouhodobou racionálně poskládanou strategií. Strategií Srbska až dosud byl vstup do Evropské unie. Brusel srbské směřování do sjednocené Evropy uvítal už jen v rámci svého cíle začlenit do evropských struktur západní Balkán, a tak konečně potvrdit rozhodující postavení Unie na starém kontinentu. Spolu s přijetím pohrobků bývalé Jugoslávie by unijní politici mohli doširoka otevřít brány Turecku a přivítat jej v ráji netušené hojnosti. Potom by evropským lídrům jen zbývalo za poslechu Beethovenovy „Deváté“ a popíjení nejlepšího bordeauxského vína vychutnat slastný geopolitický triumf.

Krásný sen. Předtím než si odvážní vizionáři o Evropě od Dublinu po Ankaru nechají zdát, nechť se zastaví v Bělehradu, neboť tam se hraje o evropskou prestiž v těchto dnech více než kde jinde. Zvítězí-li v druhém kole srbských prezidentských voleb Tadič, alespoň si oddechnou. Pokud jeho hlavní sok, Tomislav Nikolič, jejich sen získá první vadu na kráse. Vadu o to zásadnější, že jádro někdejší Titovo jihoslovanské říše spadne do klína Rusku, které si v souboji se západními rivaly připočte další bod.

Autor je místopředseda Institutu K.H.Borovského