Volby Home English

Klausovi odhalili první "jezdeckou sochu"

7. 2. 2008 - lira


fotogalerie -zde-

8.2.2008, MFD JM
Klaus sjíždí náměstí v Brně. Zatím jen na papíře
Brno - Vypadá, jako by právě v plné rychlosti na snowboardu "řezal" černou sjezdovku. V ruce ležérně drží PET lahev s pitím. A zpoza modré lyžařské helmy vykukuje známý bílý knírek. Akční snowboardista není nikdo "menší" než prezident Václav Klaus.
Přesně takovou sochu chtějí na brněnském Moravském náměstí postavit členové z Liberální reformní strany.
"Liberálové odlehčenou a přátelskou formou takto děkují končícímu prezidentovi za jeho pětiletou činnost pro sebe, svoji stranu a občas i pro občany České republiky," vysvětlil recesi šéf liberálů Milan Hamerský, jeden z autorů nápadu. Sochu, zatím na papíře, představili autoři tento týden v Praze. Klidně ji prý však postaví v Brně, jestli město projeví zájem. Buď na Moravském nebo na Jakubském náměstí.
Ke ztvárnění jezdce přispěl i volitel Jana Švejnara, senátor a brněnský radní Jiří Zlatuška - PET lahev v Klausově ruce je jeho nápad. "Když mohl prezident dělat manekýna s lyžemi, proč by nemohl být zobrazen jako snowboardista," naráží Zlatuška na billboard, na kterém Klaus pózoval s lyžemi značky Völkl.
Podle Hamerského je socha vyjádřením skrytých tužeb Václava Klause. "Kterým může dát průchod v případě nezvolení prezidentem," dodal.

8.2.2008, Brněnský deník - web, tistěná verze
Strana LiRA navrhla Klausovi jezdeckou sochu(v Brně?)
text s obrázkem umístění sochy v Brně na Jakubském nám. -zde-
NABÍDKA.
Primátor Roman Onderka před časem vyjádřil přání mít v Brně jezdeckou sochu. S nápadem na její ztvárnění přišla Liberální reformní strana (LiRA). Navrhuje vytvořit sochu prezidenta Václava Klause na snowboardu, a to buď na Jakubském, nebo Moravském náměstí. U představitelů Brna ale nápad asi neuspěje. "Ani náhodou to ve městě nechci. Lidé by měli respektovat úřad prezidenta," odmítl "jezdeckou" sochu primátor Onderka. Liberálové ale zřejmě nemysleli v prvé řadě na ozdobení Brna. Klaus je na obřím plakátu znázorněn s pet lahví v ruce a se snowboardem. "Reagujeme tak na Klausův výrok, že snowboard a pet láhev značí levičáctví," popsal symboliku sochy předseda LiRA Milan Hamerský. Podle něj se tvůrci plakátu inspirovali i nápadem senátora Jiřího Zlatušky. "Jednou jsem se zmínil o tom, že by takové ztvárnění bylo trefné," vysvětlil Zlatuška. Klausovým příznivcům připadá recese skvělá. "Pan Hamerský by si ale tu sochu měl postavit na zahrádku místo trpaslíka," reagoval senátor za ODS Richard Svoboda.

7.2.2008, osobní web PP, zastupitele ODS v Brně
vizualizace zakomponování sochy v Brně na -Jakubském_nám-

_____________________________________

7.2.2008, Lidové noviny - MetropolePraha
Klausovi odhalili první "jezdeckou sochu"
Praha* Jako poděkování na závěr funkčního prezidentského období Václava Klause byla včera odhalena jeho "socha". Lidé z Liberální reformní strany (LiRA) ji včera postavili u stanice mestra Anděl. Jde o téměř metr vysokou fotografii prezidenta Klause na snowboardu. Podobou sochy chtěla LiRA připomenout známý Klausův výrok, že snowboard a plastová láhev značí levičáctví. "Věříme, že prezidentův věrný Pavel Bém navrhne její vhodné umístění," říká předseda strany Milan Hamerský. Sami navrhují Letnou (místo knihovny) nebo přímo na Václavském náměstí nahradit Václava - Václavem.

7.2.2008 Metro, -barevná_fotka-
Klausova "jezdecká socha"
Zástupci Liberální reformní strany uspořádali včery v Praze happening, při němž odhalili jezdeckou suchu Václava Klause jako poděkování na závěr jeho funkčního prezidentského období.

7.2.2008, Hospodářské noviny
Předvolební den minutu po minutě
12:30 Členové strany LiRA v Praze odhalují jezdeckou sochu prezidenta Klause. Skoro metr vysoká fotografie představuje Klause na snowboardu s plastovou lahví v ruce.

6.2.2008 čtk: Liberálové představili "jezdeckou sochu" Klause na snowboardu -barevná_fotka-
Členové Liberální reformní strany (LiRA) dnes v Praze odhalili "jezdeckou sochu" prezidenta Václava Klause. Skoro metr vysoká fotografie představuje Klause na snowboardu s plastovou lahví v ruce.

(aktualne.cz -7 fotek -fotogalerie-)

Liberálové tak chtějí podle předsedy strany Milana Hamerského dát najevo, že páteční prezidentská volba není jen vážný politický boj, ale má také umělecký aspekt. Nezvyklou podobou sochy liberálové připomněli známé Klausovy výroky, že snowboard a plastová láhev značí levičáctví. Uvažovali, že bude bronzová, nakonec však dospěli k tomu, že tradiční kovová socha se neslučuje s moderním uměním a moderním politikem 21. století.

"Liberálové odlehčenou a přátelskou formou děkují končícímu prezidentovi za jeho pětiletou činnost pro sebe, svoji stranu, a občas i pro občany České republiky," uvádějí členové LiRA v prohlášení, které při odhalení "sochy" u stanice metra Anděl novinářům poskytli.

Podle Hamerského není Klaus pouze politikem, ale také umělcem. Dokázal to prý zejména v roce 1998, kdy se nechal coby předseda ODS znázornit na obří volební billboard, který občanští demokraté postavili na Letenskou pláň. Letná by podle Hamerského byla ideálním místem i pro jejich umělecké dílo. V úvahu prý přichází také Václavské náměstí, podle liberálů by šlo pouze o výměnu jedné jezdecké sochy Václava za jinou. Strana však věří, že primátor Pavel Bém (ODS), kterého chce kvůli umístění sochy oslovit, navrhne i případná další místa.

K páteční prezidentské volbě Hamerský poznamenal, že příliš nesejde na tom, jestli bude hlavou státu jeden nebo druhý profesor nebo vůbec nikdo. "Pro nás jsou rozpačití oba dva kandidáti, my naštěstí nevolíme. Já si myslím, že Václav Klaus už se o tuto zemi zasloužil hodně, takže bychom mu chtěli dopřát, aby se věnoval i dalším oblastem v nichž vyniká - sportu, vědě, umění," odpověděl Hamerský na dotaz, zda by na Hradě preferoval Klause nebo Jana Švejnara.