Volby Home English

Švejnar v Brně porazil Topolánka 2:0

9. 2. 2008 - lira


*s reakcemi čtenářů NPsa -zde-
V Brně se o víkendu potkaly dva odlišné světy, dvě odlišné kultury pojetí politiky i obyčejného lidského chování. Uhlazené akademické prostředí USA se střetlo s valašskou zemitostí.

Brno mělo tu čest, že do něj v krátké době podruhé zavítal kandidát na prezidenta Jan Švejnar, aby se na plesech lidovců a socialistů mohl neformálně setkat s poslanci, senátory i širší veřejností. Příjemně komunikoval s okolím a neokázalým způsobem nabídl zájemcům možnost položit otázky na to, co je zajímá. Odpovědi někdy zněly obecně, vždy však byly vlídné, věcné, prosté poučování či arogance. Pro našince zvyklého na móresy některých politiků příjemná změna. Vzhledem k životopisu uchazeče o Pražský hrad se dá věřit, že v jeho případě nejde jen o volební přetvářku, ale o trvalou součást jeho osobnosti.

Z Prahy do Brna za 80 minut

V neděli po poledni postihla Brno návštěva předsedy ODS. Průměrnou rychlostí přes 170 km za hodinu, za porušení zákonů, ohrožení bezpečnosti a životů řidičů na dálnici D1 si Mirek Topolánek přijel zakřičet na tenisové utkání mezi reprezentantkami České republiky a Slovenska. Z veřejných peněž jsme mu zaplatili tuto soukromou kratochvíli, aby si velký státník mohl odpočinout po náročném pracovním týdnu. V něm toho nestihl málo, např. při odpovědích zástupcům veřejnosti – poslancům, si vypůjčil pro urážku výrok „vždyť i to největší hovado má svůj strop, vy ho nemáte".

Nedělní média přinesla obrázky předsedy ODS hulákajícího v rauši během zápasu vedle svého kumpána Dalíka. Ještěže český tým vyhrál, jinak mohlo být o mezinárodní ostudu postaráno. Fyzická nevolnost, která se člověku dostaví při pohledu na záběry Topolánkova fandění je od dob úletů Miloše Zemana nepoznaná. Už zase se člověk musí stydět za svého premiéra.

Korupce před volbou

Svět premiéra Topolánka a profesora Švejnara se o víkendu protnul nejen místně v Brně, ale i věcně kolem prezidentské kampaně. Topolánek před svojí spanilou jízdou do Brna v České televizi bez důkazů nařkl Jana Švejnara, že jeho kampaň je placena nečistým způsobem. Švejnar přirozeně okamžitě požádal o doložení tak závažného nařčení. Se zlou se však potázal, předseda ODS si stojí za svým a nic dokazovat nechce. Jan Švejnar by neměl dovolit Topolánkovi, aby mu takováto lež prošla a měl by jej zažalovat. Kdo jiný by měl občanům ukázat, že svá práva je třeba proti mocným bránit dostupnými prostředky než ten, kdo je chce zastupovat?

Topolánek není Churchill

V historii najdeme mezi politiky i velikány, kteří zrovna nebyli vzorem dobrého životního stylu, střízlivosti či uhlazenosti, jako např. Winstona Churchilla. Modrý papaláš Topolánek má však podstatně nižší strop. O víkendu ho v Brně porazil Švejnar rozdílem třídy. V pátek však hraje Švejnar v Praze jiný zápas s jiným soupeřem. Neměl by ho však podceňovat, v zemi, kde po tom všem může být Topolánek premiérem, je možné asi všechno.

psáno pro Brněnský deník, NPsa