Volby Home English

čtk: LiRA žádá zastupitele Plzně

18. 2. 2008 - čtk

Plzeň 18. února (ČTK) - Liberální reformní strana (LiRA) zveřejnila podnět, kterým žádá zastupitele Plzně, aby do svého jednání 28. února zařadili návrh na odvolání primátora města Pavla Rödla (ODS).
Důvodem je podle LiRY protizákonné jednání primátora. Dopustil se ho podle strany tím, že svévolně zakázal lednový pochod neonacistů Plzní. ČTK o tom informoval předseda strany Milan Hamerský.

Podle mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňky Kubalové zařadí organizační odbor podnět do informativních zpráv pro zastupitele, pokud ho obdrží. "Posud nepřišel. Pokud někdo ze zastupitelů zareaguje a bude chtít návrh na odvolání primátora zařadit na jednání, musí to schválit nadpoloviční většina přítomných zastupitelů," řekla Kubalová. Když to nikdo neudělá, vezmou podnět zastupitelé na vědomí jako informativní zprávu, dodala.

LiRA už v minulosti opakovaně k odvolání primátora vyzvala. Předposlední výzvu zveřejnila na internetu 21. ledna. Za primátora se naopak otevřeně postavili ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek a také prezident Václav Klaus. Rozhodnutí primátora, který řádně ohlášený a povolený pochod zrušil 17. ledna, tedy dva dny před jeho konáním, podpořilo i zbylé vedení města.

Podle informací ČTK je vysoce nepravděpodobné, že se podaří schválit zařazení bodu na jednání zastupitelů, a primátora tak odvolat. Pochod neonacistů se v Plzni uskuteční 1. března. Svolavatel Václav Bureš ho může uspořádat, protože rozhodnutí Rödla napadl správní žalobou. Krajský soud v Plzni mu dal zapravdu, primátorovo rozhodnutí označil za protiprávní. V pátek Rödl podal prostřednictvím advokáta kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, který nyní jako jediný může pochod zrušit. Podle mluvčí soudu Sylvy Dostálové se dá předpokládat, že soud kasační stížnost projedná a ve věci rozhodne ještě do 1. března.

Na stejný den se už pokusila nahlásit protiakci plzeňská Židovská obec a plzeňský fotograf Radovan Kodera. Centrální městský obvod je zakázal s poukazem na to, že by mohl nastat konflikt. Židovská obec napadne rozhodnutí žalobou u soudu. Ohlášení vrátil úřad také občanské iniciativě DOPE, která rovněž chtěla v blízkosti synagogy uspořádat setkání antifašistů. Na plzeňské radnici se dnes uskutečnilo setkání zástupců policie, městských strážníků a centrálního obvodu. "Vyplynulo z něj, že všechna opatření 1. března budou stejná jako 19. ledna," uvedl radní Karel Paleček. Tehdy byla například v Plzni omezena doprava, z ulic zmizela auta, která parkovala v trase pochodu. Pohotovost měli téměř všichni městští strážníci. Na radnici zasedal krizový štáb města.