Volby Home English

Lidovecké sestry a bratři neví, čí jsou

8. 3. 2008 - bd

Minulý pátek se sešli křesťanští demokraté v Brně, aby si před programovou konferenci v dubnu vyříkali jak své vnitřní konflikty, tak především programové otázky. Proběhlá diskuze byla mimořádně rozpačitá a roztříštěná. Zájemci najdou její audiozáznam na webu KDU.

Otázky vyrovnávání se s globalizací, střídaly ataky na některé čelné představitele, pokračovaly hádky kolem volby prezidenta a především mnohonásobné odmítání údajného přílišného příklonu strany k ODS. Několik řečníků se pokusilo definovat co je to křesťanskodemokratická politika v dnešní době. Zůstali u tradičního negativního vymezování, kdo to neví, tak lidovci nejsou ani ČSSD ani ODS. Cyril Svoboda si do zmatků s identitou vtipně přisadil, když upozornil, že název strany Křesťanskodemokratické unie – Československá strana lidová, je zmatečný a zastaralý, nejde o žádnou unii, ale o jednu stranu a lidovci už dávno nepůsobí na území neexistujícího Československa.

Postátnění rodiny

Nebyl prakticky řečník, který by nevzýval nutnost zaměřit se na sociální politiku a korekci vládních reforem. Lidovci chtějí pokračovat v politice posilování závislosti rodin na státu. Byli to oni, kdo jako součást levicové vlády na jaře 2006 otevřeli dveře předvolebnímu populismu v oblasti státních dávek rodinám, titíž lidovci jakou součást pravicové koalice odhlasovali v létě 2007 stabilizační Topolánkův batoh, který je výrazně omezil. V březnu 2008 lidovci vládní politiku kritizují jako příliš tvrdou.

Nepřítomný Kalousek poslal straníkům do Brna vzkaz přes média, když spočítal, že stát dá každé rodině v prvním roce dítěte přes 114 tisíc korun. Snahy svých kolegů omezit platby u lékaře, např. za děti, které zatíží rodiny maximálně do řádu stovek korun ročně odmítl.

Místopředseda strany a její poslední a končící hejtman Juránek si užíval svého výlučného postavení v KDU a snažil se sbírat bodíky před krajskými volbami. David Macek, druhý lidovecký místopředseda z Brna, potěšil své fanoušky mezi lidovci a jako mladá naděje přidal ve svém formálně poutavém vystoupení několik překvapivých tvrzení, údajně jen čtvrtina pravidelných návštěvníků bohoslužeb volí lidovce. Na domovské půdě v Brně-Líšni se musel cítit výrazně lépe, než když mu poslanci zcela nebratrsky zakázali vstup na lidovecký klub ve sněmovně.

Kalousek na dálku bojuje s Čunkem

K odlehčujícím bizardnostem jednání patřila vstoupení přímo či nepřímo obviňující z vystupování členů ze strany tu Čunka (např. předseda poslanců Severa), tu Kalouska. Boj jejich dvou křídel neustal a do vyřešení bude dále zásadně ovlivňovat politiku strany. Obsahuje v sobě nejen personální, ale i strategické a programové motivace.

Lidovci na svém jednání potvrdili, že neví čí jsou, neví zda stojí na místě či někam a proč jdou. Přetrvává u nich atmosféra ohroženého getta, které je fascinováno vitalitou světa za jeho zdmi, ale zároveň se jej bojí. Představení srozumitelné cesty pro budoucnost nikdo lidovcům nenabídl, možná, že ten jediný z nich kdo toho je schopen v Brně nebyl.