Volby Home English

Liberální reformní strana chce uzákonit eutanazii

14. 3. 2008 - pr

Právo) Uzákonit eutanazii (dobrovolný odchod ze života nevyléčitelně nemocného) chce Liberální reformní strana. Návrh příslušného zákona možná podá už příští měsíc. Rozhodnout se pro smrt, toto právo připravuje ve svém novém zákoně i ministerstvo zdravotnictví. Oba přístupy se ale dost liší.
„Ti, co jsou proti eutanazii, budou proti jakékoli verzi,“ řekli Právu předseda uvedené strany Milan Hamerský a senátorka Václava Domšová z klubu SNK po semináři, který byl na toto téma v Senátu.

Eutanazie rozděluje nejen občanskou, ale i lékařskou veřejnost. „Nejdříve musíme umět dobře a kvalitně léčit lidi, a pak se teprve bavme o eutanazii,“ řekl Právu Jan Rakušan (ČSSD), místopředseda Senátu. „Jsem původním povoláním lékař a eutanazii odmítám. Je zneužitelná. Jako lékař věřím v pokrok, v lepší léčení pacientů, ve zmírnění obtíží trpícím.“

Rozdílný přístup

Aktivní neboli asistovanou eutanazii chce liberální strana. „To je pro mne vlastně poprava, protože by to bylo nějakým způsobem, třeba injekcí nebo nápojem, ukončení života. To je nepřijatelné,“ řekl Právu Rakušan. Nápoj nebo injekci by podal lékař a tím by na takové smrti – na písemné přání pacienta – asistoval. Nebyl by pak ale za to trestně odpovědný. „Tím by však porušil Hippokratovu přísahu, a ta lékaře pořád zavazuje,“ soudí Rakušan.

Termín vhodný není

Ministerský návrh předpokládá, že občan se písemně vyjádří k tomu, že už nechce být dál léčen, a lékaři by toto jeho přání museli respektovat. Podle Julínkova úřadu to není eutanazie, spíše respektování vůle pacienta. Odborníci se také přou o to, zda je vhodné vůbec používat termín eutanazie, protože ten už používali i nacisté. Vhodnější se jeví například slova „milosrdná“ nebo „důstojná“ smrt.
Někteří lékaři se domnívají, že nikomu se nechce v žádném věku umírat a často právě nevyléčitelně nemocní lpí na životě.
Naproti tomu Hamerský tvrdí, že podle průzkumu eutanazii v ČR podporuje přes 65 procent lidí.
Rakušan se domnívá, že lékaři se bojí být spojováni s eutanazií, protože stále platí Hippokratova přísaha, podle níž musí udělat vše pro záchranu člověka, a ne aktivně asistovat při jeho dobrovolném odchodu ze života. Domnívá se, že je třeba také zlepšit péči o umírající. „Osmdesát procent z nich si přeje umřít doma, ale osmdesát procent pacientů umírá v nemocnicích. To bychom také měli zlepšit, než uzákoníme eutanazii,“ soudí Rakušan.

Václav Pergl