Volby Home English

Krajské volby na jižní Moravě

17. 3. 2008 - np

s reakcemi čtenářů NPsa -zde-

Pomalu ale jistě se začíná rozbíhat podzimní kampaň před senátními a především krajskými volbami. Čeká nás napínavá hra o posty hejtmanů, jejich zástupců a desítky dalších lukrativních postů pro úspěšná politická uskupení. Jihomoravský kraj bude patřit k nejzajímavějším volebním obvodům s největším počtem možných variant jak volebních výsledků, tak i povolebního uspořádání. Kdo bude budoucím hejtmanem a jaká vznikne na kraji vládní koalice, je otevřené.

Jihomoravská „špecifika“

Pouze na jižní Moravě nemá ODS hejtmana. Pouze na jižní Moravě je v čele kraje lidovec. Pouze na jižní Moravě jsou v krajském zastupitelstvu zelení, kteří uspěli před čtyřmi lety v koalici s liberály (LiRA). Naopak v krajském zastupitelstvu není zastoupeno uskupení „nezávislých starostů“ (např. SNK, NSK, SOS), které najdeme více než v polovině krajů.

V tom, co nás při volbách za sedm měsíců čeká, je několik jistých a množství nejistých prvků.

S pravděpodobností hraničící s jistotou vzejde příští jihomoravský hejtman z jmen Michal Hašek, Stanislav Juránek nebo Milan Venclík. Další z jistot je, že žádná stana nebude moci vládnout sama, ale vznikne koalice minimálně dvou stran. Kromě stran zastoupených ve sněmovně se pokusí uspět i další kandidátky. Nejen liberálové či „nezávislí“, ale i zelení budou mít značně problémy uspět. Nerozumně tříští svoje síly, nemají dostatek financí, výrazných osobností. Čtyřletá přítomnost zelených na kraji byla neviditelná a jejich úspěšnost v koalici na Brně je problematická. Z pěti okresních měst jihomoravského kraje uspěli v komunálních volbách 2006 jen v Hodoníně.

Venclík, Hašek nebo Juránek?

Na krajskou kampaň, v Brně, Vyškově a Znojmě zdvojenou senátní, vydají kandidující strany hodně přes padesát miliónů, bude překonáno vše co jsme dosud zažili.

ODS - Mírným favoritem voleb je lídr ODS Milan Venclík. Síla značky ODS, masivní finanční zdroje v řádu desítek miliónů, postupná polarizace české politiky mezi dva bloky jsou jeho hlavní výhody. K tomu může atakovat současného hejtmana za různé chyby, které za osm let udělal. Velkou hrozbou jsou mu odpůrci uvnitř strany schopní účinně destruovat jeho pověst výrobou nařčení a podivných kauz. Už minule jej připravila profesionálně řízená kampaň zaštítěná Slonkovou přes Hospodářské noviny o jistý post hejtmana a možná i místopředsedy ODS.

ČSSD - Druhým favoritem, který může nejvíce překvapit, je lídr ČSSD Michal Hašek. Jeho strana se veze na vlně nespokojenosti s vládní politikou. Jako předseda poslaneckého klubu se vyhřívá v přízni celostátních médii. Dá se však předpokládat, že celostátní preference ČSSD a ODS se začnou sbližovat. Média možná po čtyřech letech objeví, že ČSSD je skrytou a loajální částí krajské koalice za jeden placený post předsedy kontrolního výboru pro krajského předsedu ČSSD.

KDU - Zatímco v jiných krajích se bude rozhodovat o hejtmanech pouze mezi ODS a ČSSD, u nás má jistou, byť spíše hypotetickou, šanci i místopředseda chřadnoucí strany lidové a končíčí hejtman Stanislav Juránek. Pro část voličů svých hlavních konkurentů je přijatelný. Pod jeho vedením si náš kraj v mnoha oblastech vybojoval mezi ostatními kraji pěknou průměrnou pozici. Po lidovecku příliš nevyčnívat kvalitami ani ostudami. Podobně jako u lídra ODS mu hrozí útok z nitra strany. Patří k hlavním představitelům Čunkova křídla bojujícího s příznivci ministra Kalouska, např. jihomoravským poslancem za KDU-Sazka-Orel Ladislavem Šustrem..

Jihomoravané se mohou těšit na napínavý volební souboj. Nejpravděpodobněji se jeví přeměna skryté tříkoalice ODS, KDU-ČSL a ČSSD na oficiální. Budou to ale hlasy voličů, které rozhodnou, zda vznikne koalice založená místo na obchodní na programové bázi a zda bude schopná vyvést kraj z poklidné průměrnosti.