Volby Home English

Zastánci chtějí navrhnout oficiální uzákonění eutanazie

18. 3. 2008 - zn

Zastánci eutanazie chtějí podat návrh na její uzákonění, její odpůrci naopak tvrdí, že místo toho je třeba zlepšit podmínky péče o umírající pacienty. Přestože zatím nemají mnoho nadějí na prosazení, chtějí předseda Liberální reformní strany (LiRA) Milan Hamerský a senátorka Václava Domšová z klubu SNK příští měsíc oficiálně navrhnout uzákonění eutanazie.

Experti se během konference s názvem „Důstojná smrt“, jež se konala v senátu, spíše shodovali na tom, že by místo uzákonění eutanazie bylo třeba zlepšit právní podmínky péče o umírající. Proti uzákonění aktivní eutanazie, jak jej navrhuje LiRA, se postavila i naprostá většina politiků včetně místopředsedy sněmovního zdravotnického výboru Borise Šťastného (ODS), který o právní úpravě eutanazie rovněž uvažuje. „Osobně jsem přesvědčen, že je možné svobodu pacienta z hlediska rozhodování v souvislosti s eutanazií dále rozšiřovat,“ řekl Šťastný. Podle něj bude součástí návrhu nového zákona o zdravotních službách povinnost zdravotnických zařízení respektovat písemné přání pacienta neprodlužovat léčbu v případech, když už by jej pro závažnost svého zdravotního stavu nebyl schopen vyjádřit.

Nyní může občan písemně odmítnout léčbu

Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel prohlásil, že spíše než o eutanazii jde o povinnost lékaře respektovat právo pacienta. Zákon o péči o zdraví lidu již nyní dává občanovi právo písemným prohlášením odmítnout léčbu, což u některých onemocnění vede k urychlení konce pacientova života. Místopředseda senátu Jan Rakušan (ČSSD) eutanazii odmítl jako zneužitelnou. Lepší cestou je podle něj podpořit kulturu hospiců nebo i lépe upravit podmínky péče o umírající v zákoníku práce. S tím souhlasí náměstek ministra práce a sociálních věcí a místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek nebo přední český onkolog profesor Pavel Klener. Podle něj jsou pro eutanazii spíše mladí a zdraví lidé, ale určitě ne nemocní a staří.