Volby Home English

Liberálové nestojí za plakáty s karikaturou proroka Mohameda v Brně

20. 3. 2008 - lira

TZ LIBERÁLNÍ REFORMNÍ STRANY
Liberálové nestojí za plakáty s karikaturou proroka Mohameda v Brně
______________________________________

Reakce na sloupek v LN, viz níže
Liberální reformní strana se nepodílela ani nesouhlasí s výlepem plakátů s karikaturou proroka Mohameda v Brně, redaktor LN správně předpokládá, že LiRA je jedním z hlavních obhájců svobody slova v ČR, místo spekulací si měl věc ověřit u nás.

LiRA:
a) své akce nekoná anonymně a při poškozování práv druhých (černý výlep)
b) uzváná důležitou roli politické karikatury v demokracii a nemožnost stanovit jí konkrétní hranice (hrubé urážení druhých -např. v minulosti v Reflexu, je hodno odsouzení)
c) nepodporujeme jitření protináboženských nálad, karikatury náboženských symbolů nepovažujeme za hodné obdivu a podpory
d) výzvy k násilí či jeho projevy proti autorům karikatur v Dánsku či kdekoli jinde, je třeba nesmlouvavě kriminalizovat

______________________________________

Prorok v Brně
LN, 20. března 2008
SLOUPEK LN

Brněnská policie asi nemá co na práci. Jen tak si lze vysvětlit, že vyšetřuje, kdo po městě vylepil plakáty s karikaturou proroka Mohameda a nápisem Svoboda není zadarmo.

Obrázek je dílem dánského kreslíře Kurta Westergaarda a prorok je na něm vyobrazen s bombou v turbanu. Když obrázek na podzim 2005 vyšel v listu JyllandsPosten, nejprve si jej nikdo nevšiml. Až když karikaturu převzaly další noviny, vyvolala bouři v islámských zemích. Muslimové pálili dánské vlajky, vyhlásili bojkot dánských sýrů a na tři ambasády dánského království zaútočil dav. Westergaard je od té doby pod policejní ochranou. Svoboda slova totiž opravdu není zadarmo. Proto není jasné, co chce brněnská policie vyšetřovat. Lze vyvěšení plakátu označit za podněcování k národnostní a rasové nenávisti? To těžko. Zvlášť když plakát evidentně obhajuje ústavně zaručenou svobodu slova.

K plakátu se nakonec někdo přihlásí. Nebylo by žádným překvapením, kdyby ho nechali vyrobit Mladí konzervativci nebo parlamentní strana LiRA. Ale ani to by policii nemělo zajímat.
Více čtěte na straně 4

Karikatury Proroka nechaly muslimy v klidu
20. března 2008

BRNO Desítky plakátů s reprodukcí jedné z karikatur proroka Muhammada se včera objevily v ulicích Brna. Stejné kresby před časem po zveřejnění v dánských novinách vyvolaly řadu protestů, výhrůžek a násilností. Kdo letáky vylepil, není jasné - podepsáni jsou „Přátelé svobody slova“.

Plakátky „ozdobily“ hlavně centrum města včetně náměstí Svobody. „Po dohodě s policií jsme začali s jejich odstraňováním. Preventivně, abychom zabránili případným excesům, ale i proto, že jde o černý výlep,“ řekl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián. Brněnské muslimy plakáty překvapily. „Je to ubohý pokus, který nás má zřejmě vyprovokovat a vyvolat nepokoje. Tu radost ale nikomu neuděláme,“ prohlásil předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan.

Policie se již případem na základě upozornění médií začala zabývat. „Necháme plakáty prověřit znalci, zda nejde o trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů,“ tvrdí mluvčí brněnské policie Andrea Procházková. Výlep plakátů odsoudilo včera i ministerstvo zahraničí.