Volby Home English

Lira nejdřív spoluhráče vyděsil, pak rozhodl ;-)

25. 3. 2008 - mfd

SPORT V REGIONU
Brno - O osm tisíc korun chudší je po této neděli brazilský fotbalista Brna Elton Lira.

Důvod? „První zápas v lize od začátku je za pět tisíc a gól za tři,“ vysvětluje Jan Trousil, který jako pokladník brněnského týmu vybírá od spoluhráčů zápisné. A brazilský záložník zvládl v neděli v Teplicích obě placené položky najednou. „Však jsem mu také před zápasem říkal, ať dá gól, že to hezky sečtu,“ líčí Trousil. Lira mu na to s úsměvem opáčil: „Tak to radši zajdu za trenérem, aby mě nepostavil.“

Brňané mohou být rádi, že jejich jihoamerický spoluhráč nakonec za koučem Uličným nešel. Lira byl totiž jediným střelcem zápasu v Teplicích, který Brno nečekaně vyhrálo 1:0. „Ze začátku jsem byl trochu nervózní. Ale po tom gólu ze mě všechno spadlo a jsem se sebou spokojený,“ řekl 21letý rodák ze Sao Paula. Při své trefě si před pokutovým územím narazil míč se spoluhráčem Kaloudou, ladně se uvolnil a technicky poslal míč i s pomocí drobné teče ke vzdálenější tyči. Krásná akce v rytmu samby!

Však také v sobě Lira nezapře opravdového Brazilce. „Všechno by řešil fotbalově. Ještě před tím gólem k němu přiletěl míč do našeho vápna, on byl zády k poli. A místo toho, aby to kopnul do autu, chtěl dělat kličku a málem jsme dostali gól. Měli jsme z něj hrůzu,“ popisuje Trousil. „Ale po tom gólu se uvolnil a zahrál v pohodě.“ Levák Lira přišel v zimě do Brna jako posila do obrany, ale v té ho nejspíš neuvidíte. V Brně už jej berou jako čistokrevného záložníka. „V obraně by to s ním bylo nebezpečné, pořád by chtěl někoho obcházet. Ale v záloze mu to sluší a určitě se ještě bude zlepšovat,“ tvrdí Trousil.

Brazilský šikula už se také pomalu rozkoukává i v běžném životě. „Moc toho nenamluví, ale už celkem rozumí a zvládá i jednoduché fráze,“ přibližuje brněnský kapitán. Při taktických poradách navíc Lirovi překládá pokyny tlumočník.

Jen domov Brazilci nikdo nenahradí. „Stýská se mu. Na soustředění v Turecku jsem mu den před odletem říkal, že zítra poletíme domů. A on mi řekl: Vy pojedete domů, já ne,“ vzpomíná Trousil.
Brzy ale Lirovi domov alespoň přiblíží návštěva matky a poté i jeho přítelkyně.