Volby Home English

Kresby Proroka? BIS násilí nečeká

25. 3. 2008 - mfd

KARIKATURA SPOJENÁ SE STRACHEM Plakáty s kresbou proroka Mohameda se tento týden objevily v ulicích Brna. Případem se zabývá také Bezpečnostní informační služba. Krajní pravicová Národní strana vylepování karikatur ve městě schvaluje.

Jihomoravský kraj

Brno - V centru Brna už by neměl viset žádný plakát s karikaturou islámského proroka Mohameda. Úředníci ve čtvrtek obíhali město a provokativní dílka likvidovali. "Zatím jsme jich našli zhruba třicet. Pořád se nám scházejí ohlasy od lidí, že je někdo někde viděl. Posíláme tam pak kolegu," řekl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián. Výrobci letáků podle něj postupovali z náměstí Svobody, Českou ulicí nahoru, polepili i ulici Joštovu a pokračovali na Veveří až k náměstí Komenského.

K autorství plakátů se nikdo nepřihlásil. Kdo se skrývá pod podpisem Přátelé svobody slova, tedy není jasné. Podle vyjádření představitele brněnské Islámské nadace Hassana Muneeba se brněnští muslimové nechystají kvůli provokacím nic podnikat. "Hodláme udělat jen jedinou věc: ignorovat to," prohlásil Muneeb. Muslimové v Brně jsou podle odborníků umírnění.

Shodou náhod krátce po tom, kdy se v Brně objevily kresby s prorokem Mohamedem, zveřejnil světový terorista číslo jedna Usáma bin Ládin další ze svých internetových nahrávek. V ní hrozí Evropské unii pomstou za karikatury, které se poprvé objevily předloni v Dánsku.

Zdálo by se, že není snadné plížit se ulicemi a vylepovat provokativní kresby s Mohamedem. Někdo si přece musí spiklenců všimnout. Nebo je nasnímají kamery. Chyba lávky.
"Těm, kdo plakáty ve městě vylepovali, se bohužel podařilo vyhnout záběrům našich kamer. Zatím se také zdá, že je při vylepování nikdo neviděl," řekla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. Policie tuší, kdo by mohl mít sklony se na podobných akcích podílet. Odpovědnost odmítla například LiRA. "Liberální reformní strana se nepodílela ani nesouhlasí s výlepem plakátů s karikaturou proroka Mohameda v Brně," uvedl v tiskovém prohlášení její předseda Milan Hamerský.

Své sympatie naopak plakátům vyslovila Národní strana. "Národní strana je připravena finančně podpořit další podobné výlepy," oznámili její představitelé na svých webových stránkách. "Je možné, že chtěl někdo rozproudit debatu o svobodě slova, i když letáky jsou docela divný způsob, jak to udělat," komentoval karikatury brněnský odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Zahraničí mlčí a je v klidu Za černý výlep hrozí "přátelům svobody slova" tisícikorunová pokuta. Pokud však poškodili něčí majetek, mohla by být pokuta až padesátitisícová. Chytit provokatéry a potrestat je nebude jednoduché. Případ vyšetřuje zvláštní policejní protiextremistická skupina: technik zkoumá vzorky plakátů, vyšetřovatelé procházejí záznamy z bezpečnostních kamer. Zatím však nejsou úspěšní.

Úřady v zahraničí nechávají brněnské karikatury v klidu. Pokud si jich vůbec někdo všiml, nestálo mu to asi za odpověď. "Žádné reakce či stížnosti jsme zatím nezaznamenali," uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová.

Brno se nemusí bát, že by mu hrozily násilnosti podobné těm, které se kvůli stejnému obrázku odehrály nedávno ve světě. "Muslimové žijící v České republice nejsou radikálové. Jsou to rozumní lidé, od nichž neočekáváme žádné agresivní násilné akce," řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert. Nicméně připustil, že se BIS incidentem zabývá.