Volby Home English

Povolí Němci přístroj na smrt?

8. 4. 2008 - mfd

Někdejší hamburský ministr a křesťanský demokrat představil zařízení, který umožní eutanazii

Hamburk, Praha - Víte, jaké je nejkrásnější místo v Hamburku? Podle politika Rogera Kusche je to zdejší hřbitov. Alespoň to tvrdí ve volebním šotu, který měl dovést jeho malou stranu Vlast Hamburk do zemského senátu. Jeho volebním slibem bylo umožnění lidem zemřít.

Půjčení přístroje je legální stejně jako půjčení žiletky Přestože u voleb zcela propadl a nyní z politiky i ze strany, kterou založil, odchází, boje za umožnění těžce nemocným zvolit smrt se nevzdává. Veřejnosti představil přístroj, jehož prostřednictvím by mohli zájemci spáchat údajně rychlou a bezbolestnou sebevraždu takřka lékařskou metodou, za niž by zároveň nebyl nikdo trestán.

Při eutanazii by totiž vlastně nemocnému nikdo nepomáhal. Sám by si zmáčkl knoflík na půjčeném přístroji a do žíly by se mu vlila dávka chloridu draselného.
Zelená krabička se smrtící injekcí, která připomíná výtvor učňů z některé elektroprůmyslovky, by se dala pronajmout. A podle právních expertů by nebezpečí trestního stíhání nehrozilo ani firmě, která by se touto činností zabývala.
„Pokud je nemocný člověk plně schopný chápat dosah svého rozhodnutí, pak pronajmout mu podobné zařízení není o nic nelegálnější než půjčit mu kuchyňský nůž nebo žiletku. Nelegální by to bylo jen v případě, že by potenciální sebevrah požádal někoho v místnosti, aby za něj zmáčkl tlačítko,“ řekl agentuře ČTK Gerhard Strate, obhájce z Hamburku.

Představení zařízení vyvolalo v Německu velkou diskusi. Proti se vyjadřují především křesťanští demokraté, z jejichž řad propagátor sebevraždy pochází. Roger Kush se stal za tuto stranu ministrem spravedlnosti v Hamburku, z CDU vystoupil před dvěma lety, kdy si založil stranu Vlast Hamburk.
„My musíme lidem odejmout strach z bolestí a samoty umírání. Mašina na smrt je špatná odpověď pro těžce nemocné. Zcela to odporuje naší představě o humánní, křesťanské společnosti,“ komentovala Beata Merková, bavorská ministryně spravedlnosti a členka Křesťanskosociální unie.
„Aktivní sebevražda je tragickým omylem, protože existuje i jiná možnost. Místo smrti posílit terapii. To je odpovědí na žádost po pomoci v posledních chvílích života,“ řekl včera agentuře DPA biskup Heinz Josef Algermissen z německé Fuldy. Přístroj označil za symbol totálního úpadku.

Měli by lékaři mít možnost podat jed? Němci jsou pro Ne všichni Němci však na možnost legální eutanazie pohlížejí negativně. Z průzkumu veřejného mínění, který už před třemi lety provedl ústav Forsa pro magazín Stern vyplynulo, že legalizaci aktivní eutanazie by uvítaly tři čtvrtiny Němců. Čtyřiasedmdesát procent dotázaných odpovědělo, že by přivítalo možnost, aby lékař mohl těžce nemocným lidem na jejich vlastní žádost předepsat jed, kterým by se mohli zabít. Proti bylo dvacet procent oslovených, „nevím“ odpovědělo šest procent dotázaných.

***

* Jak to je jinde Eutanazie nebo také asistovaná sebevražda vyjadřuje buď samo usmrcení na žádost pacienta, nebo umožnění či ulehčení smrti. Legální je ve Švýcarsku, kde funguje několik klinik, které ji provádějí. Nejznámější je Dignitas, jejíž služby využili i dva Češi. Ve své zemi je však kritizována, některé pacienty totiž zdejší lékaři usmrtili tak, že jim přes hlavu přetáhli igelitový sáček a do něj vpustili helium. Kritiku vzbudilo také usmrcení dvou Němců, kterým pracovníci kliniky předali smrtící léky na parkovišti a oni je pak požili v autě. Zhruba polovinu klientů jediné kliniky, která umožňuje eutanazii i pro cizince, tvoří právě obyvatelé Německa. Usmrtit dospělého člověka na jeho žádost v případě, že trpí nemocí ve stadiu, kdy už nepomáhá léčba a pacient žije ve velkých bolestech, je v zemích Evropské unie povolená v Nizozemsku a v Belgii.

Další evropské státy, například Polsko nebo Německo, provedení eutanazie trestají výrazně nižší sazbou než v případě vraždy. Pro Německo je asistovaná sebevražda citlivým tématem kvůli událostem z průběhu 2. světové války, kdy nacisté v rámci „projektu eutanazie“ usmrtili statisíce fyzicky či duševně nemocných lidí.
O legalizaci eutanazie se diskutuje i v Česku. Před dvěma týdny vyvolali debatu na toto téma členové Liberální reformní strany. Ti také už vypracovali návrh zákona, podle nějž by čeští pacienti mohli požádat lékaře o podání jedu. Šanci na prosazení však zákon nemá.