Volby Home English

pozvánka: Liberální Wíkend -Kosovo, vzdělání, euro, Rusko, Čína, KSČM

2. 5. 2008 - ikhb

především pro studenty SŠ a VŠ
Kladno, 2.– 4.5. 2008 3minuty z autobusového nádraží

již potvrzení panelisté: Jiří Dienstbier, Petr Mach, Oldřich Dědek, Jan Rychlík, Filip Tesař, Lenka Mazuchová, Luboš Harazin, Libor Dvořák, Karel Svoboda, Jakub Kulhánek, Rudolf Fürst, Lukáš Jelínek, Ivan Štern

Pořadatel: Institut K.H.Borovského -www.ikhb.cz-;
Přihlášky prochazka.vit@seznam.cz mobil: 777 642 817 (Hamerský)
__________________________________

1. diskusní blok: Kosovo
pátek 18:30
17.února 2008 vznikl nový stát – Republika Kosovo. Zatímco jedna část světa s jeho existencí souhlasí, druhá ji odmítá. Jaké skutečné důsledky tento krok přinese budoucnosti Balkánu? Vytváří kosovská nezávislost nebezpečný precedens? Jakou roli hrají v otázce samostatného Kosova velmoci? A jak by se k celé věci měla stavět Česká republika?

2. diskusní blok: Euro – Pro či proti?
sobota 10:00
Problematika Eura a jeho případného zavedení se posunula na místo ústředního národo hospodářského tématu. Mají se české domácnosti evropské měny obávat? Co České republice přinese ztráta vlastní měny? Vyplatí se zavedení Eura odkládat?

3. diskusní blok: Role žáka ve vzdělání
11:45
Jaká bude v budoucnu role žáků, rodičů, školy, ministerstva ve vzdělávání? Má stát řídit vzdělání nebo do něj pustit skutečnou konkurenci? Budeme mít 14 krajských školských systémů?

4.diskusní blok: Medveděvovo Rusko
16:30
V posledních prezidentských volbách Ruské federace s přehledem zvítězil kandidát Kremlu – Dmitrij Medveděv. Jaký bude největší stát světa za jeho vlády? Čekají Rusko dramatické změny nebo jen poklidné navázání na putinovskou minulost? Kdo nejvíce ovlivňuje novou hlavu státu? Jak bude vypadat Medveděvova zahraniční politika? A co Putin?

5. diskusní blok: Čínská olympiáda
18:10
Tento rok se uskuteční letní olympijské hry v Pekingu, hlavním městě Čínské lidové republiky. Získá tím tamní režim legitimitu? Nakolik je dnes Čína totalitním státem? Co je největší překážkou v demokratizaci nejlidnatější země planety? Jak silná je v Číně opozice? Co exil? Neustupuje západní svět Číně až příliš? Nepřevážili ve vztazích s Čínou ekonomická hlediska nad lidskoprávními?

6. diskusní blok: KSČM – Co s ní?
neděle 10:00
Téměř dvě desetiletí po Sametové revoluci představuje komunistická strana stále významnou sílu v české politice. Čím je to způsobeno? Kdo je pro české komunisty hlavním konkurentem? Co může KSČM o její postavení připravit? A jak velká je pravděpodobnost, že se v dohledné době stane vládní stranou?