Volby Home English

Užitečná chyba lidoveckého hejtmana Juránka

14. 7. 2008 - np

s reakcemi čtenářů NPsa -zde-

krácené vyšlo v mfdJM 12.7.08
NP: Užitečná chyba lidoveckého hejtmana Juránka

Krajské volby na jižní Moravě budou patřit k nejzajímavějším. Jediný lidovecký hejtman se pokusí na třetí období získat cenný post. Po přesvědčivé výhře v barvách Čtyřkoalice v roce 2000 a velmi těsné porážce ODS lidovci v roce 2004 bude letos bojovat až o třetí místo s komunisty. I ze třetího místa může pomýšlet na post hejtmana, jak ODS, tak především ČSSD chce být v koalici za každou cenu a v obou stranách už existují komplikované scénáře počítající s ponecháním Juránka s přistřiženými křídly na postu hejtmana.

Červenec nezačal pro jihomoravského hejtmana a místopředsedu KDU-ČSL Stanislava Juránka nejlépe. Sto deset dní před krajskými volbami během několika hodin stihl zaskočit politiky i širší veřejnost a postrašit své voliče. Napřed vyzval k privatizaci několika zdravotnických zařízení spravovaných krajem, aby to vzápětí dementoval.

Informace místo „pí ár“

Jeho chybné vyjádření k možné privatizaci hodonínské, tišnovské a ivančické nemocnice a letovické léčebny dlouhodobě nemocných přineslo několik velmi cenných informací i širší veřejnosti nesledující politiku profesionálně.

Juránek svoji politikou veselé, hraně vstřícné a především poklidné průměrnosti, dělá jen málo fatálních chyb. Uvědomíme-li si, pod jakým tlakem je především v pozici místopředsedy potápějících se lidovců s jejich mimořádně špatnými vnitřními vztahy, pak možná lze pochopit občasné zkraty. Jednou se nechá týden zapírat, když zkrachují Kalouskovy námluvy s Paroubkem, o nichž předem věděl. Jindy se na sjezdu lidovců v Brně přizná k pokročilé paranoi, když se veřejně omluví dvěma bratrům poslancům, že na chvíli uvěřil, že jej chtějí zlikvidovat.

Kdo koho řídí

Především, názor končícího hejtmana, že řešení zdravotnictví je akutní, není možné brát na lehkou váhu. Znamená to, že problémy s financováním krajského zdravotnictví konzervativní koalice KDU a ODS před veřejností skrývá s ohledem na podzimní volby.

Dementi lidoveckého klubu připomnělo veřejnosti, že česká politika je kolektivní a hejtman je především členem sborů, ve kterých se rozhoduje – rady, zastupitelstva, stranického klubu. Na kraji nevládne neomezeně Juránek a Venclík (vicehejtman ODS), ale lidovci a ODSáci s tichou a levnou podporou socialistů. Hejtman, primátor nebo premiér mají jen minimum pravomocí, kde nepotřebují posvěcení širšího vedení.

Neužiteční socialisté

ČSSD přirozeně využila možnost vytěžit z lidovecké chyby maximum. Populismus jí však kalí rozum. Namísto ocenění, že Juránek problém otevřel a může se stát součástí předvolební diskuze, nastoupilo levné napadání. Než by se veřejnosti omluvili za čtyřletou rezignaci na opoziční roli a nepřiznanou podporu koalice za jeden placený pašalik předsedy kontrolního výboru, vyžívají se v expresivních prohlášeních.

Diskreditace privatizace

Privatizace některých zařízení je jistě jedno z možných řešení přebujelé krajské sítě neodpovídající požadavkům na moderní, koncentrovanou zdravotní péči. Zásadním problémem tam, kde to politici prosadili, např. ve středních Čechách, není změna vlastníka, ale to, že je veřejný majetek pod cenou rozdáván kamarádům ODS a KDU. Juránek svým nešťastným postupem pravděpodobně na dlouho zablokoval rozumné úvahy o budoucí efektivní podobě jihomoravského zdravotnictví. Zcela v duchu jeho politiky je reakcí na kritiku navržení pravého opaku původního postupu. Lidovci brzy budou první bojovat proti privatizaci zdravotnických zařízení.

V zasvěcených kruzích po Brně už běží dvě „zaručené“ teorie, které místo chyby vidí v celé kauze Juránkův ďábelský tah.

Podle první nabídl veřejnosti přes média konflikt Juránek versus Hašek (předseda poslanců ČSSD a lídr v krajských volbách) a upozadil ODS. Cílem je nedovolit přenesení celostátní polarizace ČSSD proti ODS do krajských voleb na jižní Moravě. Místo toho Juránek bude aktivně vyhledávat konflikt s vyzyvatelem z ČSSD, aby ztráta jeho lidovců na tandem ODS a ČSSD ve volbách byla co nejmenší.

Podle druhé Juránek naznačením ochoty privatizovat zdravotnická zařízení poslal signál do ODS. Když po volbách uzavřete koalici s námi, budete se moci podílet na privatizaci v řádu stovek miliónů. To v koalici s ČSSD nepůjde. Na peníze ODS vždy dobře slyšela a možná by za ně oželela funkci hejtmana.

Závěrem se sluší končícímu hejtmanovi poděkovat. Díky takovýmto chybám politiků se veřejnost dozví podstatné věci lépe než z oficiálních tiskovek, profesionální kampaně a povrchního regionálního zpravodajství. Možná, že to jsou nejcennější informace, které získáme za celou kampaň před krajskými volbami.