Volby Home English

ČTK: Nesouhlas se zdravotní službou JE eutanazie

24. 7. 2008 - lira

Praha - Lidé by mohli mít v budoucnu možnost dopředu odmítnout zdravotní službu, jako je například resuscitace nebo udržování na přístrojích. Počítá s tím návrh zákona o zdravotních službách, který by měl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) předložit v srpnu vládě. O eutanazii ale podle ministerstva zdravotnictví nejde. Řekl to mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

"Eutanazii vláda nepodporuje. Odmítáme, aby se s tím spojovalo to, co je v zákoně o službách, tedy institut dříve vysloveného přání pacienta," řekl Cikrt. Pacient může odmítnout jakoukoli zdravotnickou službu již nyní, ale musí být při vědomí. Návrh zákona o zdravotních službách rozšiřuje možnost odmítnout zdravotní zásah dopředu pro případ, že se pacient dostane do stavu, kdy již nebude moct komunikovat. Podobný nástroj funguje například ve Spojených státech.

Předem vyslovené přání bude muset mít písemnou formu a úředně ověřený podpis pacienta. Materiál se zařadí k pacientově zdravotní dokumentaci. Nemělo by se to týkat případů bezprostředního ohrožení života, ale spíš stavů dlouhodobé nemoci. Například když přivezou raněného při nehodě, nebude se v rychlosti hledat v dokumentaci papír s přáním, ale přejde se ihned k záchraně života.

O tom, že by předem vysloveným přáním vláda zavedla v podstatě pasivní eutanazii, je přesvědčen předseda Liberální reformní strany (LiRA) Milan Hamerský. LiRA přitom připravila vlastní paragrafové znění návrhu zákona o eutanazii, nedávno ho předložila senátorka Václava Domšová (za SNK ED). Senát by měl o předloze jednat na podzim.

Mezi odborníky i ve vládě zatím návrh zákona "o důstojné smrti" vyvolal spíše nesouhlas. Ostře proti se postavila ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Podle ní by se měla spíš rozvíjet paliativní a hospicová péče, aby smrt byla důstojná. Rezervovaně se k iniciativě senátorky postavil i poslanec za ODS Boris Šťastný, který sám původně chtěl uzákonit eutanazii. KDU-ČSL, která proti eutanazii dlouhodobě vystupuje, si myslí, že jde o předvolební tah senátorky.

Senátorka navrhuje asistovanou sebevraždu, kdy by se nemocný mohl sám zabít za odborné zdravotnické pomoci, a aktivní eutanazii. O ni by mohli předem požádat lidé, kteří by se dostali do stavu nezměnitelného bezvědomí. Smrt by u nich na základě jejich předchozí žádosti mohli vyvolat lékaři. LiRA v úterý zveřejnila petici na podporu zákona "o důstojné smrti". Dosud ji podle Hamerského podepsalo 200 lidí. Petici je možné podepsat na stránkách www.eutanazie-dobrasmrt.cz.

Autor: ČTK