Volby Home English

Alternativa2008 -jižní Morava

11. 8. 2008 - čtk

Hnutí chce voliče z jihu Moravy lákat na levnější elektřinu
Brno 8. srpna (ČTK) - Do předvolebního klání na jihu Moravy dnes vstoupilo uskupení, které bude lidi lákat na zlevnění elektřiny.
Alternativa 2008 chce prosadit, aby si české domácnosti dělily výnos, který z dividend energetické společnosti ČEZ dostává stát. Letos je to asi 15 miliard korun. Kdyby se peníze rozdělily, jedna domácnost dostane zhruba 3200 korun, řekl dnes ČTK lídr Alternativy 2008 Jiří Tomek.
Otázkou zůstává, jakou šanci na úspěch takový plán má. Alternativu 2008 daly dohromady tři politické subjekty: Liberální reformní strana, Strana pro otevřenou společnost a US-DEU. Připravily dvě varianty plánu. Podle jedné by na příspěvek měly nárok všechny domácnosti, podle druhé jen důchodci a rodiny s dětmi. Peníze by přiděloval některý ze stávajících fondů, například Státní fond životního prostředí. Kandidáti Alternativy 2008 chtějí vyplácení výnosů z dividend ČEZ zajistit domácnostem zákonem.

Navrhnout by ho podle nich mělo zastupitelstvo Jihomoravského kraje, kam kandidují a kde věc chtějí prosadit. Aktéry Alternativy 2008 neodrazuje od této cesty ani fakt, že jihomoravští zastupitelé nebyli dosud se svými zákonodárnými iniciativami příliš úspěšní. Za 8 let existence kraje jim prošel jeden návrh vyhlášky, která umožnila vinařům střílet do hejn špačků, když jim plení jejich vinice. Toho, že by energetický návrh ztroskotal, se Tomek nebojí. "Logika je celkem jednoduchá. Dokážou poslanci návrh zamítnout? Pak musí říct občanům, proč jim tyto peníze nechtějí vrátit. Troufám si říct, že to bude velmi těžké vysvětlování," řekl.
Alternativa 2008 podle něj spoléhá i na to, že za dva roky budou komunální volby, před kterými se budou politici snažit lidem zalíbit.

Podle kandidátů uskupení má subjekt širší předvolební program pro krajské volby, bude ho však zveřejňovat postupně.
Do kampaně chce investovat částku do milionu korun. Lídrem alternativy je Jiří Tomek, který byl krajským radním v minulém volebním období.