Volby Home English

Křesťansko-KSČM spása Ústeckého kraje

24. 8. 2008 - np

s reakcemi čtenářů NPsa -zde-

Když v posledních komunálních volbách podnikatel Ing. Jiří Zelenka a jeho sdružení Mostečané Mostu vystřídali na tamním magistrátu do té doby vládnoucí ODS, s pozorností jsem v médiích sledoval tahanice o primátorskou kancelář a s nepochopením vnímal stížnost k ústavnímu soudu o posouzení regulérnosti voleb podanou poraženou stranou. ODS tehdy nedokázala porážku uznat a stížnost se snažila uhrát na uplácení voličů. Jako by si neuvědomovala, že sama voliče jistým způsobem uplácela. Někdo si zkrátka může dovolit darovat svému voliči reklamní tužku, klíčenku či předvolební guláš, někdo se zmůže na horské kolo či osobní automobil.

Stížnost jsem proto tehdy chápal jako neopodstatněnou a dával jsem tak, bez ohledu na politický program a personální obsazení nové městské rady, za pravdu novému sdružení. Uplynuly necelé dva roky a na obzoru se vyskytly volby krajské. Ing. Zelenka své sdružení přeměnil na politické hnutí s názvem Severočeši.cz a pustil se do příprav obhajoby úspěchu z komunálních voleb v Mostě.

Z četných článků publikovaných v různých médiích, ale i z webových stránek Severočechů, se lze dozvědět, že hlavním záměrem nového hnutí je vystřídat na krajském úřadu politicko-ekonomickou mafii vedenou stávajícím hejtmanem Ing. Jiřím Šulcem, který přihrává stomiliónové veřejné zakázky svým kamarádům, k tomu všemu lže a navíc v pracovní době holduje alkoholickým nápojům. Nechtěl bych nyní hejtmana soudit a polemizovat o tom, zda je to pravda či nikoliv, každopádně staré přísloví „na každém šprochu, pravdy trochu“ může mít cosi do sebe. K úvahám se spíše vybízí otázka, kdo by hejtmana Šulce v čele Ústeckého kraje nahradil v případě, že hnutí Severočeši uspěje. Bude to jejich jednička Hana Jeníčková? Kdo se vlastně za touto osobou skrývá?

JUDr. Hana Jeníčková byla dlouholetou členkou ODS a náměstkyní primátora Ing. Bártla, která po komunálních volbách v roce 2006 přeběhla na druhou stranu, a obhájila si tak místo náměstkyně nového primátora Ing. Vozky ze sdružení Mostečané Mostu. Když Zelenka začal před dvěma roky připravovat kandidátku do mosteckého zastupitelstva, argumentoval stejně jako při volbách krajských - hlavním záměrem bylo vystrčit z magistrátu zkorumpovanou ODS neštítící se brát si z veřejných zakázek provize.

Co dělala v té době náměstkyně primátora Jeníčková?
Zoufale korupci přihlížela s pocitem bezmoci? Anebo se také jako součást politicko-ekonomické mafie ODS na tom podílela? Skutečnost lze těžko rozpoznat, každopádně platí, že přeskokem z ODS k Severočechům se očistila a stala se osobou hodnou vést očistné hnutí do voleb, dokonce snad ucházet se o funkci hejtmana Ústeckého kraje. Připomíná to církevní odpustky, ale koneckonců Severočeši.cz mají ke křesťanství hodně blízko.

Kandidátka Severočechů se trochu podobá pohádce o pejskovi a kočičce, kteří se rozhodli upéct dort a namíchali do něj vše, co měli po ruce. Severočeši totiž do jednoho hrnce naházeli komunisty, lidovce, starosty kdysi kandidující pod značkou SNK a také přeběhlíky z ODS, z čehož by měl vzniknout ten pomyslný dort s označením „Naděje pro Ústecký kraj“. Výstižnější označení by ovšem znělo „křesťansko-komunistický spolek“.

KDU-ČSL se veřejně profiluje jako demokratická strana s odporem ke KSČM, což v Ústeckém kraji pravděpodobně neplatí. Kvůli vidině dostat alespoň jednoho svého člena do krajského zastupitelstva jsou ochotni sblížit se s čertem, ďáblem. Zde se potvrzuje všeobecné podezření, že lidovci budou všude a vždy, bez ohledu na orientaci svých partnerů. Je to smutné, ale budiž.

Daleko nebezpečnější je výskyt minimálně dvou komunistických starostů Jaroslava Doubravy a Ing. Jiřího Hlinky na kandidátce. Budí to dojem, že už nyní došlo k domluvě o povolební spolupráci mezi Severočechy a KSČM, stejně jako v Mostě. Výskyt dvou komunistů u Zelenky může dokládat vzájemnou výpomoc a to by mohlo být pro budoucnost Ústeckého kraje více než nebezpečné.

Radní města Bílina
Liberální reformní strana - LiRA
Michal Mlej