Volby Home English

Eutanazie neprošla, konzervativní senátoři ji smetli ze stolu

19. 9. 2008 - LiRA

TZ Liberální reformní strany
- utrpení umírajících a svévole v nemocnicích budou pokračovat
- senátoři ODS a KDU pohrdají názorem veřejnosti
====================================


Liberálové jsou zklamání, že senát ovládaný ODS a její argumentační kulturou ignoroval většinový názor veřejnosti, argumenty zastánců z řad odborníků (lékařů i právníků) a odmítl návrh zákona o "důstojné smrti" postoupit do projednávání ve výborech senátu (několika senátorům ODS, kteří chtěli podpořit pokračování diskuze to bylo stranou důrazně "nedoporučeno") .
Zbytečné utrpení umírajících a svévole lékařů budou dál pokračovat.

LiRA velice děkuje senátorce V.Domšové, která se několik měsíců věnovala této problematice a přes (někdy nechutné) ataky odpůrců návrhu jej dovedla až na jednání pléna senátů.
Půběh jednání ukázal, že ne česká veřejnost, ale současný senát ovládaný konzervativci z ODS s podporou satelitu KDU, není připraven vecně a fundovaně diskutovat o závažných otázkách, ale svoji většinou válcuje oponenty.

Jak dál s eutanázií?
Liberálové nechají odeznít volební horečku. Do konce roku s odborníky projednají další možný postup směrem k "posílení práv a důstojnosti umírajících".

přepis diskuze v senátu -zde-


__________________________

Senátorka se svým návrhem neuspěla
aktualne.cz
Praha - Senát smetl ze stolu návrh zákona, který by v Česku zlegalizoval eutanazii. Proti normě byla většina zákonodárců.

První oficiální návrh na uzákonění "důstojné smrti" doputoval do horní komory parlamentu v červenci. Předložila ho senátorka Václava Domšová (zvolena za SNK ED), která na něm spolupracovala s Liberální reformní stranou.

Norma měla legalizovat asistovanou sebevraždu, ale obsahovala i paragraf o eutanazii, tedy možnosti, že by lékař mohl usmrtit těžce nemocného pacienta. Pro tuto variantu však zákon stanoví velmi přísné podmínky. Pacient by například musel s eutanazií souhlasit dříve, než by se do těžkého stavu dostal.

Kritici se ovšem obávali, že by šlo o uzákonění vědomého zabíjení. Návrh totiž podle nich neřešil hrozbu zneužití. K odpůrcům patřili například i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek či ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Podle ní předloha odporuje mezinárodním úmluvám o lidských právech a také základnímu právu na život. I ona varovala před možným zneužitím. "Lidé mají často pocit, že existuje jen jedna volba, a to trpět, nebo se nechat zabít z rukou lékaře," řekla už v červenci.

Pojem "důstojná smrt" je podle ní pravým opakem důstojnosti v umírání. "Důstojnost člověka až do samého konce života má zajišťovat lékařská a další péče, která poskytuje úlevu od fyzického a psychického utrpení," je přesvědčena ministryně.
"Podle svědectví lékařů žádný pacient, kterému je poskytnuta kvalitní péče o tělo a duši, o eutanazii nikdy nepožádal," dodala krátce po zamítnutí zákona.