Volby Home English

mfdJM: Zelení podporují Zlatušku. Proti Duchoňovi

24. 9. 2008 - mfdJM

Brno - Brněnští zelení jsou jedni z nejsilnějších v celé zemi. A jsou také už delší dobu poměrně úspěšní. Před dvěma lety se Mojmír Vlašín málem dostal do druhého kola senátních voleb proti exprimátorovi Richardu Svobodovi. Letos nekandiduje. A ani žádný jeho kolega. Místo svého kandidáta se zelení postavili za Jiřího Zlatušku, který obhajuje své křeslo.

Z jediného důvodu: aby senátní volby v Brně nevyhrál kandidát ODS Petr Duchoň. "Nechceme tříštit hlasy pro pana Zlatušku, a zvýšit tak šance kandidáta ODS," potvrdila šéfka jihomoravských zelených Zuzana Benešová.
"Na oplátku od pana Zlatušky očekáváme podporu v krajských volbách," dodala Benešová.

"Na oplátku" není mezi menšími a malými politickými stranami nic neobvyklého. Zvlášť před volbami. V zájmu oslabení velkých stran spojí ty menší síly. A tak jihomoravští zelení podporují senátora Zlatušku, i když na úrovni města Brna s ním dost často názorově nesouhlasí.
Podle politologa Stanislava Balíka není taktika zelených nic nového. "Dobře vědí, proč nestaví kandidáta. Roztříštili by síly, a pomohli by tak jinému kandidátovi," konstatoval Balík.

Jiří Zlatuška může zelené v krajských volbách klidně podporovat, protože se v nich sám přímo neangažuje. Ani jeho uskupení Brno2006, se kterým se v roce 2006 dostal až do rady města Brna, v krajských volbách nefiguruje.

Na druhou stranu se objevilo podobné uskupení, Alternativa2008. Vede ji Milan Hamerský, který v minulosti pomáhal Zlatuškovi právě s kampaní do městského zastupitelstva v Brně. A čtyři jména na obou kandidátkách jsou stejná. Ani jednomu z trojice "tichých společníků" to nevadí. I tak je pro ně totiž vzájemná spolupráce výhodná.

"Programově má Alternativa blízko k Brnu2006. Ale díky předchozí spolupráci zelených a pana Zlatušky a také spolupráci na brněnské radnici on podporuje i Stranu zelených. Oni ho zase podporují na cestě do Senátu," popsal princip spolupráce Hamerský, který je také předsedou Liberální reformní strany, která Zlatušku navrhuje do Senátu stejně jako před šesti roky.