Volby Home English

Ministrany ztratily senátory a přišly o veškeré příjmy

27. 10. 2008 - aktualne.CZ

Praha - Víkendové volby do jedné třetiny horní komory Parlamentu nepřinesly pouze drtivou porážku ODS. Větší dopad měly na malé strany, za které v Senátu zasedali Jiří Zlatuška a Josef Zoser. Žádný z nich svůj mandát neobhájil a jejich strany tak přišly o téměř milionový roční příspěvek od státu.

Za každého senátora stát vyplácí ročně zhruba devítisettisícový příspěvek. Dostávají ho strany a hnutí, za něž senátoři kandidovali.

Ztráta mandátů znamená pro Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), které mělo v Senátu Josefa Zosera, a pro LiRA - Liberální reformní stranu, za níž kandidoval profesor Jiří Zlatuška, citelný zásah do stranických rozpočtů.

Zoserovu hnutí zbude pouze čtvrtmilionový příspěvek za jeden mandát krajského zastupitele, který HNHRM získalo v Karlovarském kraji. LiRa po letošních volbách přišla téměř o všechno.

Sedmičlenné uskupení dostávalo milion ročně
"Poctivě řečeno jsme byli trochu závisláci. Asi tak, jako jsou všechny strany přisáty k prsu státnímu," komentuje propad v příjmech předseda strany Milan Hamerský. Příjem LiRy tvořily pouze příspěvky za mandát senátora (a krajského zastupitele).
"Ten milion ročně straně samozřejmě umožňoval nějak fungovat. Teď o něj přijdeme a budeme muset přemýšlet, jestli jsme schopní fungovat za soukromé peníze," říká Hamerský s tím, že partaj nyní uvažuje i nad tím, zda dál setrvávat v politice.

Na státní příspěvek má nárok strana, za niž politik kandiduje a nezáleží na tom, zda je členem.
Ve Zlatuškově případě tak milionový příspěvek dostávala strana, která má sedm členů a ve sněmovních volbách před dvěma lety obdržela pouze 253 hlasů, což je v celostátním součtu 0 procent.

Nedá stát, zaplatí členové
U HNHRM je dopad menší, přesto citelný. "Asi budeme muset začít vybírat členské příspěvky," říká předseda partaje Vladimír Bartoň.
Hnutí s 92 členy sice přijde o 900 tisíc ročně, ale v krajských volbách letos obsadilo jedno zastupitelské křeslo. Tento mandát je spojený se čtvrtmilionovým státním příspěvkem.

I tak ale nebude moci - jako dosud - sponzorovat cestovní ruch v regionech. "My jsme zhruba polovinu toho příspěvku, tedy 480 tisíc, dávali Tolštejnskému panství na rozvoj cestovního ruchu. To žádná jiná strana nedělá. Na to jsme přispívali celých těch šest let," tvrdí Bartoň.

Zlatušku s Zoserem smetlo soupeření ODS a ČSSD
Oba senátoři ve volbách doplatili na volební boj dvou největších politických stran - ODS a ČSSD.
= Dosluhující senátor Jiří Zlatuška získal v 1. kole 19,24 procenta a skončil na třetím místě za dvěma postupujícími kandidáty - Milošem Janečkem (ČSSD) a Petrem Duchoněm (ODS).
= Josef Zoser dopadl podobně. V 1. kole mu odevzdalo hlas 21,32 procenta voličů, což nestačilo na první dva kandidáty - Jaroslava Sykáčka (ČSSD) a Vladislava Rašku (ODS). V obou volebních obvodech vzešli z 2. kola vítězně sociální demokraté.