Volby Home English

Derebelizace zelených

24. 11. 2008 - np

s reakcemi čtenářů NPsa -zde-

Strana zelených poté, co Martin Bursík obhájil své předsednické postavení na teplickém sjezdu, pokročila dál v procesu katarze, který v zeleném slova smyslu obnáší marginalizaci vnitrostranických křídel nespokojených s politikou ve straně rozhodující, Bursíkovy, frakce.

Rebelské podhoubí zelených se tím pádem nevymanilo z ústupu, v němž se potácí od teplického debaklu „kuchtovců“, a jen potvrdilo, že dosud nenalezlo dost sil pro obrácení trendu. Zajímavé bude sledovat příští kroky Zubové, Jakubkové a jiných, jimž poslední dobou vyzvání politický umíráček. Pravděpodobnost, že v parlamentních volbách 2010 neztratí své mandáty či že je rozšíří, se rovná nule.

Aby v tomto došlo ke změně, muselo by Bursíkovo vedení složit funkce a nechat volnou cestu zeleným fundamentalistům, kteří za žádnou cenu nehodlají schválit výstavbu amerického radaru a duchem se vidí přivázáni k temelínským vratům nebo přinejmenším k šumavským jehličnanům. Takový vývoj povyšuje na utopii osvědčený Bursíkův talent notně ztlumit nespokojené hlasy uvnitř strany.

Pak tedy zbývá pouze založení strany nové, jež se nevzdá původních ideálů zeleného hnutí. Může však subjekt tohoto typu oslovit nad pět procent voličů? Vždyť distanc od ryzí zelené linky z českých zelených učinil stranu zastoupenou ve sněmovně a nakonec i ve vládě.

Bursíkovi se podařilo vynést zelené k moci, teprve když se proměnili v lidovce svého druhu. Jste-li demokratičtí, ale málo pravicoví, abyste odevzdali hlas ODS, a zároveň málo levicoví, abyste podpořili ČSSD, volte českou Stranu zelených. Výhodou takto načrtnuté středové profilace je, že druhá silná středová strana, právě lidovci, soupeří o rozdílného voliče. Bursík se proto mohl stát jakýmsi zeleným Josefem Luxem.

Jenže to by musel zprvu lépe zašlapat historické kořeny strany, kterou si usmyslel vést. Že zde odvedl poloviční práci, se dovtípil se zpožděním. Ztroskotání v krajských a senátních volbách navíc ukázalo, že dohnat ztracený vlak bude pro něj a jeho partajní soukmenovce mimořádně náročný úkol…