Volby Home English

Klaus zase vyhrál

8. 12. 2008 - mfd

(dopis, bývalý předseda strany LiRA)
Pro mnohé překvapivé odstoupení prezidenta Klause z postu čestného předsedy ODS v přímém přenosu na 19. kongresu ODS, je příkladem velmi vyvinutého instinktu VK politicky vše přežít. Václav Klaus zcela ne-odvážně odhadl za nízké šance na porážku "falešného a prázdného" Topolánka Bémem. Rozhodl se vyhnout ponížením tím, že svým sobotním krokem předešel nedělní hlasování kongresu ODS o (staro)novém předsedovi ODS. Ukázal, proč patří už 20let k politické špičce nejen v ČR.

Kde je konec reformátorům z ostatních postkomunistických zemí? Zaplatili propadem své popularity za reformy a skončili v politickém propadlišti. Klaus veden svým instinktem dokázal přežít na politickém vrchulo za cenu pár ušmudlaných kompromisů, některých názorových veletočů a zúžení sekty vlastních obdivovatelů. Několik příkladů: dohoda se Zemanem v roce 1996 před vznikem II. Klausovi vlády, krize v ODS 1997-98, dohoda se Zemanem na vzniku opoziční smlouvy v roce 1998, ne-výhra v roce 2002, dohoda s komunisty před první prezidentskou volbou v roce 2003.

Václav Klaus se vyhnul nedělním mediálním spekulacím novinářů o tom, jak se vyrovná s potvrzením Topolánka v čele ODS, zda prohra P.Béma není i jeho prohrou a ponížením, atd. Václav Klaus všechny převezl, sice odchází oslaben, ale použitelný pro další bitvu o zachování vlastního vlivu a přítomnosti v české politice. Na rozdíl od čerstvě potvrzeného předsedy ODS Topolánka i dalších politických aktérů má jisté, že se bude podílet na vrcholné politice i po volbách 2010. Prafrází slov ornažového klasika, „kdo z vás to pánové má“?

Kongres ODS vyhrál Topolánek. Klaus získal nový manévrovací prostor rozvázáním vztahů s ODS. Pravicový volič očekávající změnu nevábné politiky ODS, bude moci vyjádřit svůj názor už 7.června 2009 při volbách do Evropského parlamentu.